За беле кришке затворени хотели и пијаце 


Danas promenljivo oblačno i vetrovito              Vučić: Hoće da ukinu Republiku Srpsku i naplate ratnu odštetu              Počinje pozorišni festival Kustendorf              Nedelja u Bajinoj Bašti rezervisana za besplatne preventivne preglede              Uključen crveni meteoalarm, košava će duvati brzinom većom od 100 kilometara na čas              Najveća barutana na Balkanu slavi 75. rođendan              U nedelju se nastavlja akcija preventivnih pregleda u čačanskom Domu zdravlja              Vlada i prosvetari dogovorili da se u što kraćem roku izmeni Krivični zakon              Čačak privremeno rešio problem odlaganja smeća             

 
За беле кришке затворени хотели и пијаце
Trenutno na sajtu: 300       |       Podeli:
08.04.2020 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Забринутост сточара: расту река млека и залихе сира, а производња кајмака сведена на минимум. Отежан пласман због затворених

тржница и хотела у Београду и на Златибору. Хоће ли ко помоћи сељацима у пласману белог мрса и у пролећној сетви?

Док су се само пре месец дана или јесенас правиле листе за испоруку златарског сира и чекало да планинке  прво подмире старе муштерије, а нека домаћинства  кантице сира на захтев тржишта слала само неколико дана по сирењу, без неопходног периода зрења, сада се у колибама већ гомилају залихе.

Купци су, долазећи произвођачима „на ноге“, плаћали и 450 динара за килограм  пуномасног златарског сира од крављег млека, препознатљивог по танким белим кришкама и незаобилазног на трпезама. Сада је, међутим, пласман отежало ванредно стање и  затварање угоститељских и продајних објеката, али и ограничено кретање и тешкоће у превозу.

Са око осам до девет хиљада грла крупне стоке, говедарство је  главна грана привређивања у нововарошком крају, богатог пашњацима и ливадама на падинама Јавора, Златара, Муртенице и Чемернице. Продаја белог мрса и стоке је кључни извор прихода домаћинстава која су судбину везала за село, али и оних повратничких породица, што су се губитком радних места у градовима, вратиле на дедовска огњишта. Мрежа асфалтних путева и набавка уређаја за чување млека омогућили су да  откупљивачи млека стигну и у најудаљеније кутке сеоског подручја, што је олакшало живот у првом реду старачких и домаћинстава са мало руку.

У јеку је тељење крава, па се поред производње сира на традиционални начин у домаћој радиности, река млека слива у овдашње четири млекаре, али одлази и на Златибор, у Прибој  и долину Моравице. Сељаци кажу да нема проблема у откупу млека, али зебу да купци не буду принуђени да смањују откупну цену од 32 динара или им не прореде доласке.

- Све је било спремно за увођење друге смене, али смо тај корак одложили и наставили, као и раније, прераду хиљаду литара млека дневно - каже Љубо Вјетровић, власник „Брђанке“ из Божетића, најмлађе млекаре у нововарошком крају  која производе пласира  на подручју Београда, Крагујевца и Златибора. - Због затварања хотела  и ресторана, као и пијаца и тржница на њима, смањена је потражња сира, а производњу кајмака смо свели на најмању меру.

Возило најстарије од четири млекаре у овом крају, „Златарке“ из Комарана, једном недељно превози сир  до тржних центара у Београду. Вук Поповић каже да им нека домаћинства  нуде сир због прекинутих линија отпреме до својих старих купаца. Њима је, пак, у отежаним условима привређивања прва брига производња уз појачане мере санитарне заштите и превоза радника, као и да се обезбеди ликвидност фирме. 

И док неке млекаре кажу да „нема зиме“, а поједина домаћинства успевају да ових дана стигну до муштерија, у селима Старог Влаха страхују од смањене потражње, што би погодило и онако танке сеоске буџете. Са празним новчаницима, кажу сељаци,  не може се  у набавку семена, ђубрива и горива за сетву, као и  сточне хране и плаћање неопходних  ветеринарских услуга и подизање вештачких ливада.

Без задруге 

Гашењем земњорадничких задруга у периоду транзиције села су остало без ослонца у сточарству, а кратког века је пре неку годину био покушај рада  задруге у Божетићима, чији су објекти и нешто парцела у власништву Општине. Очекивања нису испунила ни удружења сточара, као недавно основани „Белоглави суп“, где  због различитих интереса двадесетак мештана  још није добило државна средства.

ГЗС/Златар инфо (Д. Гагричић)




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


sir kajmak mleko mrs proizvodnja nova varos

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 160.505.320 посета
Тренутно на сајту: 300 посетилац(a)