Ускоро стиже лек за све врсте канцера: Научници открили ћелије које уништавају туморе 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku              Danas slavimo Đurđevdan i Vaskršnji ponedeljak              Još jedan letnji dan u maju, temperatura do 28 stepeni              Na deponiji Duboko kod Užica proglašena je vanredna situacija             

 
Ускоро стиже лек за све врсте канцера: Научници открили ћелије које уништавају туморе
Trenutno na sajtu: 673       |       Podeli:
28.01.2020 | 0 коментар(а)



Новооткривени део нашег имунолошког сиситема могао би да буде искоришћен у излечењу

 свих врста рака, објавили су научници.

Наиме, како јавља ББЦ, тим са Универзитета у Кардифу открио је методу којом се у лабораторијским условима уништавају ћелије злоћудних болести простате, дојки, плућа и осталих врста рака.

Ово откриће, објављено у угледном научном часопису "Натуре Иммунологy", до сада није било тестирано на пацијентима, али истраживачи тврде како "има огроман потенцијал". Упркос чињеници да је њихов рад у још раној фази, поручују да је реч о узбудљивом открићу.

Шта су тачно открили?

Имунолошки систем је природна одбрана нашег тела од инфекција која такође напада и ћелије рака.

Научници су тражили "неконвенционалне" и до сада неоткривене начине на који имунолошки систем природно напада туморе. Открили су Т-ћелије (Т-лимфоците) у нашој крви. То су имунолошке ћелије које могу да скенирају тело и процене где постоји претња нашем здрављу коју би требало елиминисати. Оне би, такође, могле да буду искоришћене за "напад" на разне врсте тумора.

- Постоји шанса да бисмо на тај начин могли да лечимо све пацијенте оболеле од рака - изјавио је проф. Ендрју Севел за ББЦ.

- До сада нико није веровао да је то могуће, открити свеобухватну терапију у којој би једна врста Т-ћелија била у стању уништити више врста рака - истакао је проф. Севел.

Како би та терапија функционисала?

Т-ћелије на својој површини имају "рецепторе" које им пружају могућност да "виде" на хемијској даљини. Тим из Цардифа открио је врсту Т-ћелије и њен рецептор који у лабораторији има способност да пронађе и убије широки спектар ћелија рака укључујући оне на плућима, кожи, дебелом цреву, простати, јајницима, бубрезима и материци.

Оно што је кључно, током тог поступка нормална ткива је остављао нетакнутим. Но, како то тачно ради за сада се још истражује.

ББЦ ипак пише како је овај специфични рецептор Т-ћелије у интеракцији са молекулом названим МР1, који се налази на површини сваке ћелије у нашем телу. Сматра се како управо МР1 имунолошком саставу јавља да се у некој ћелији коју је "напао рак" нешто догађа.

- Ми смо први који смо описали Т-ћелију која проналази МР1 у ћелијама рака - то нико никада није направио - истакнуо је за ББЦ научник Гари Долтон. Зашто је ово значајно?

Лечење рака Т-ћелијама већ постоји и развој имунолошке терапије тумора један је од најзначајнијих доприноса у борби против смртоносних болести. Најпознатији пример је ЦАР-Т - персонализована терапија која се темељи на генетској модификацији имунолошких ћелија пацијената како би могле да препознају и нападну ћелије рака.

ЦАР-Т је остварио запањујуће резултате у неким случајевима - пацијентима који су се налазили на корак до смрти болест је доведена до комплетне ремисије.

Али, ова терапија је врло специфична и функционише у ограниченом броју врста рака где постоји јасна мета и пут Т-ћелијама до болесних ћелија. Такође, ова врста лечења није се показала успешном у борби с врстама рака који формирају туморе, већ само против злоћудних болести крви попут леукемије.

Научници укључени у ово истраживање тврде како би њихова Т-ћелија могла да буде пут ка "универзалном" леку за рак.

Како би све могло да функионише у пракси?

Лечење би започело узимањем узорка крви од пацијента. Биле би узете његове Т-ћелије које би прошле кроз генетску модификацију и тако биле репоргамиране да би направиле рецептор којим би откривале рак. Такве, "унапређене" ћелије би се у великим количинама "узгајале" у лабораторији, а онда би биле убризгаване у тело пацијента.

Исти такав поступак користи се и у ЦАР-Т терапијама. ББЦ ипак наглашава како је ово истраживање за сада тестирано само на животињама и ћелијама у лабораториј, и ће пре тестова на људима морати да буду спроведене додатне провере. Шта кажу стручњаци?

Луциа Мори и Ђенаро де Либеро са Универзитета у швајцарском Базелу поручују да је ово откриће имало "велики потенцијал". Али, истичу да је сада прерано говорити о успешној борби против свих врста рака.

- Врло смо узбуђени због вести о имунолошким функцијама ове Т-ћелије и потенцијалној употреби - објавили су Мори и Де Либеро.

Даниел Дејвис професор имунологије са Универзитета у Манчестеру упозорава да је ово тек основни ниво истраживања и да научници нису тако близу производњи лека за пацијенте, али истиче да је реч о значајном открићу како за напредак у начину разумевања како ради наш имунолошки систем, тако и за будуће терапије.

ГЗС/ Espreso.rs, BBC




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.244.062 посета
Тренутно на сајту: 674 посетилац(a)