Вујовић: Трансфер станица Бањица биће најмодернији регионални рециклажни центар у Србији, завршетак радова у децембру 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Вујовић: Трансфер станица Бањица биће најмодернији регионални рециклажни центар у Србији, завршетак радова у децембру
Trenutno na sajtu: 483       |       Podeli:
06.07.2021 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Трансфер станица Бањица изузетно је важна јер ће она бити место
Фото: ГЗС

на коме ће се одлагати отпад , одвајати и са овог места превозити на регионалну депонију Дубоко у Ужицу, рекла је министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић приликом данашњег обиласка радова на трансфер станици Бањица. 

„ У регионалној депонији Дубоко тренутно се одвијају радовини на проширењу касете депоније и санација клизишта. Вредност радова трансфер станице износи 160 милиона динара , од чега 97,5 милиона динара одвојило министарство за заштиту животне средине. Трансфер станица је предуслов за један од најмодернијих регионалних и рециклажних центара који ће се догодити у нашој земљи и регионални центар у Новој Вароши биће управо овде на овој локацији и то приоритет овог министарства”, рекла је Вујовић и додала да ће регионални и рециклажни центар у осам региона у Србији ради се у сарадњи са Европском банком за обнову и развој.

Вујовић је истакла да се ускоро очекује завршетак радова на трансфер станици, почетком децембра ове године , а након тога биће прибављена сва неопходна опрема . Предвиђена је изградња приступне саобраћајнице и далековода по најсавременијим стандардима.

„Најбољи савезници у заштити животне средине управо су грађани Нове Вароши, Прибоја, Пријепоља и Сјенице и моли м их да се заједничким снагама укључе у подизању свести о значају селекције отпада у циљу ефикеаснијег рада ове трансфер станице, рекла је Вујовић.

Премијерка Владе РС Ана Брнабић рекла је смо на примеру затварања депоније Стањевине показали да се на најбољи начин бавимо заштитом животне средине.

„То је био деценијски проблем становника, али и ругло и срамота за све нас у Србији. У претходном мандату као председница Владе добијала сам многа питања од народних посланика из ових крајева како ће се решити проблем те депоније. Тим министарске Вујовић је ово схватио веома озбиљно и то је први пројекат који смо урадили у мандату ове Владе. Верујем да нам грађани нису веровали, и да су чули хиљаду пута да ће се решити али нико до сада то није урадио. У новембру прошле године смо је затворили завршили санацију, рекултивисали земљиште и засадили четинаре”, казала је Брнабићка.

Сада се сав отпад из Прибоја, Нове Вароши, Пријепоља и Сјенице преиусмерава у Прибој до завршетка Трансфер станице Бањица.

„Људи из Прибоја нам верују да ћемо ми завршити трансфер станицу до децембра, јер је и прибојска депонија несанитарна. Након тога радиће се санација и прибојске депоније, јер је сада тамо сав отпад”, ситакла је премијерка.

Према њеним речима коначно решавање проблема је када се заокружи цео систем.

„Са Европском банком за обнову и развој крећемо у изградњу Регионалног центра за управљање чврстим отпадом, односно рециклажног центра. Паралелно 96 милиона динара уложено је за проширење капацитета Регионалне санитарне депоније Дубоко у Ужицу. Након чега крећемо са чишћењем реке Лим, где ћемо поставити три ланчанице у Новој Вароши, Пријепољу, Прибоју да сакупимо сав плутајући отпад а са изградњом Центра за пречишћавање отпадних вода заокружујемо процес”, истакла је Брнабић.


Раде Васиљевић председник општине Нова Варош захвалио се Председници Владе Републике Србије Ани Брнабић и министарки за заштиту животне средине Ирени Вујовић на посети и издвојеном временуза обилазак радова на трансфер станици Бањица у име све три општине Прибоја, Пријепоља и Нове Вароши.

„Ово је један капитални пројекат за наше крајеве , који кошта преко 160 милиона динара, а чији је
носилац Нова Варош . Ово је веома важан пројекат за наше крајеве, мења живот наших суграђана у ове три општине зато што смо дуги низ година чекали овакву једну инвестицију која је злата вредна. Деценијски проблеми који су забрињавали живот наших суграђана почели су да се решавају и ако да Бог тек долази време наших крајева и останка и опстанка народа на овим просторима”, рекао је Раде Васиљевић председник општине Нова Варош.

Прва фаза радова почели је половином маја, а рок завршетка је пет месеци , што кошта 92 милиона динара , па очекујемо да станица буде пуштена у рад негде на пролеће.

Премијерка Србије Ана Брнабић приликом отварања моста на Шарампову рекла је је да ће додатни пројекти који ће бити реализовани у овој општини бити повод да се чешће долази у ове крајеве и истакла задовољство због коначног решавања вишедеценијског проблема депоније Стањевине.

„Управо због разлога што су деценијама трпели проблем који су имали са депонијом Стањевине, мештани Пријепоља ће заједно са остале три општине, Нова Варош, Прибој и Сјеница бити међу првима који ће имати комплетно решен проблем одлагања чврстог отпада“, рекла је премијерка Брнабић.

Председник општине Пријепоље Владимир Бабић рекао је да ни сам није рекао да ће се Влад РС ухватити у коштац са свим проблемима које су им предочили.

„Показали су да имају снагу, моћ, знање и енергију да држава изгледа другачије. Када нам је долазио председник Србије Александар Вучић истакли смо све своје проблеме које као општина имамо и начине како да се са њима изборимо шта можемо ми да урадимо а шта Влада РС да нам помогне, како да напустимо круг неразвијених општина. Причали смо о приступним саобраћајницима, о ауто-пута, прузи Београд - Бар чија је реконструкција у току, гасификацији о неопходности изградње индустријске зоне и трафостаници, јер је нисконапонска мрежа јако лоша. И многи од тих пројеката се већ одвијају око нас, а ми их не видимо. Електродистрибуција обавља свој посао, обалоутврду раде Србијаводе а радиће и код депоније Стањевине да би Лим постала река као некада ослобођена отпада. Обећана нам је обалоутврда у насељу Залуг и Бродарево као и ка манастиру Милешево где је планирана изградња саобраћајнице. За све што су обећали стоје иза тога”, казао је Бабић.

 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


banjica transfer stanica

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.451.019 посета
Тренутно на сајту: 484 посетилац(a)