Који су највећи проблеми Србије? Питали смо грађане шта су приоритети у 2020, а ово су њихови одговори 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Који су највећи проблеми Србије? Питали смо грађане шта су приоритети у 2020, а ово су њихови одговори
Trenutno na sajtu: 475       |       Podeli:
04.01.2020 | 0 коментар(а)



Животни стандард и незапосленост су по оцени грађана највећи проблем с којим се Србија суочава у овом тренутку, а

следе корупција и криминал и Косово, показује велико новогодишње истраживање "Блица" и агенције Фактор плус.

На питање "шта су најзначајнији проблеми у Србији" и уз могућност да се заокружи више одговора, чак 84 процента грађана изјаснило се да је проблем у стандарду, 68 заокружило је корупцију и криминал по 30 одсто да су то решење косовског чвора и стање у правосуђу, по 28 стање у здравству и исељавање људи зарад бољег живота, а по 24 одсто мисли да су то бела куга, стање у просвети и заштита животне средине.

У доњем делу по важности су европске интеграције, положај Срба у региону, стање у медијима и односи са суседним државама.

Директор агенције Фактор плус Владимир Пејић каже за "Блиц" да се ови резултати понављају последњих година и да то није ништа ново.

- Незапосленост је смањена па је можда требало да је одвојимо од животног стандарда, али нисмо добили ништа неочекивано. Стандард је људима одувек најбитнији. И криминал и корупција су у фокусу деценијама, притом мисли се на све од ситне корупције до оне на највишем нивоу - каже Пејић.

Он додаје да је Косово мањи број ставило међу приоритете, као и да то има везе с тим што последњих месеци нема ни дијалога између две стране.- Косово је у малом запећку, а од политичара зависи и како ће се котирати у истраживању - истиче Пејић и додаје да је занимљиво да се за разлику од прошлих година очување животне средине веома високо котира. То је, како каже, последица подизања свести на ту тему.

На питање да ли мисле да ће Београд и Приштина да потпишу правно обавезујући споразум, 56 одсто испитаника изјаснило се негативно, 23 позитивно, док 21 проценат не зна.

На питање када ће споразум бити потписан, 37 одсто је рекло у року од пет година, 24 одсто у року од две године, 23 у року од десет година, четири у року од годину дана, док је 12 процената рекло да не зна.

Чак 40 одсто сматра да је "замрзнути конфликт" у овом тренутку најбоље решење, 24 одсто мисли да је то споразум који би подразумевао поделу, 12 мисли да је то "замрзнути мир", седам одсто да је решење у споразуму који подразумева признање Косова, а пет размену територија. Да не зна рекло је 12 одсто испитаника.

- Резултати су случни као и пре, с тим да смо увели термин "замрзнути мир" што је солидно прихваћено. То је нека тренутна ситуација, мирна, али замрзнута. Видећемо убудуће како ће се ствар одвијати - наводи он.Половина учесника у истраживању сматра да се косовски проблем може решити без употребе силе, 22 одсто мисли да не може, а 28 не зна или нема став.

Када је реч о европској перспективи, 36 одсто грађана мисли да Србија неће ући у ЕУ никада, 30 одсто каже после 2030, 17 одсто је заокружило 2030, а два одсто 2025. годину, док 15 одсто не зна.

На питање да ли би Србија требало да буде члан ЕУ, тек 35 одсто је одговорило позитивно, 38 негативно, а 27 не зна или нема став. Да ЕУ неће опстати сматра 42 одсто грађана, 28 наводи да хоће, а 30 одсто није сигурно.

Да Србија треба да настави ЕУ путем изјаснило се 30 одсто испитаника, 16 каже да треба да се окренемо Русији, 34 да треба сарађивати и са истоком и са западом, 12 одсто сматра да је решење у политици неутралности и ослањању на сопствене снаге, а осам одсто да треба да има ближе односе са САД.- 

Европски пут има више негативних него раније, та прича се одужила, баш као и Косово и осећа се замор. Притом, ЕУ има доста и својих проблема - каже Пејић.

Већина грађана Србије у новој години себи жели већу плату, путовања, а већина очекује да у 2020. години живи боље него у претходној, показује велико истраживање агенције Фактор плус. На питање “шта желите себи у 2020.” и уз могућност да се заокружи више одговора, чак 60 одсто навело је већа примања, 40 одсто жели да оде на летовање, 27 да купи аутомобил, 18 да се заљуби, 16 принову у породици...- Одоговори се своде на миран, нормалан и, пре свега, стабилан живот - објашњава.

Када је реч о догађајима који су обележили годину, грађани у највећем броју кажу да је то отварање нових путева и фабрика, затим посета руског председника Владимира Путина Србији, спорни закон о слободи вероисповести у Црној Гори, различите афере, као и неколико спортских успеха.

Ефекте економских реформи на свом новчанику осетило је у потпуности 11 одсто испитаника, 20 је рекло да је осетило делимично, 24 мало, а 36 одсто је одговорило негативно.

Када су у питању афере, грађани у највећој мери сматрају да медији треба да објављују само проверене информације, 19 одсто каже да треба имати изјаве свих учесника, а 24 одсто све што је интересантно, док 11 одсто нема одговор.

У кога од светских лидера имате поверење, уз могућност да заокруже више одговора, чак 54 одсто испитаника је рекло да је то Владимир Путин, 32 одсто верује Си Ђинпингу, 24 одсто Трампу, 18 Ангели Меркле, а 10 одсто Борису Џонсону.

- Путин држи прво место годинама, а популарност, пре свега, зависи од односа тих лидера према Србији. Занимљиво је да се Трамп боље котира у Србији него у САД, а интересантан је и пад популарности Меркел. Џонсон је тренутно звезда и код нас - закључује Пејић.

ГЗС/ Блиц




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


gradjani anketa problemi

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.759.111 посета
Тренутно на сајту: 476 посетилац(a)