Катастрофалне штете од града 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Катастрофалне штете од града
Trenutno na sajtu: 445       |       Podeli:
11.09.2017 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац - Крајем јула и почетком августа јако невреме са градом погодило је околину Горњег Милановца.

У 10 села проглашена је ванредна ситуација, а општинска комисија пописала је штету на више од 700 хектара пољопривредног земљишта. Највише су страдали усеви са кукурузом и кромпиром, као и засади шљиве, малине, јабуке и крушке, а катастрофа се процењује на преко 370 милиона динара

За Небојшу Милојевића ова година је чист губитак. Град који је 12. августа погодио село Лозањ, комплетно је уништио 95 одсто рода виљамовке на два хектара и 90 ари. Да је само 20 дана касније било невреме, Небојшине крушке завршиле би на тржишту Русије. Овако, минус од око 15 хиљада евра, како каже, неће моћи да надокади.

“Виљамовке имам негде око 3.100 стабала на површини око два хектара и 90 ари, била је у пуном роду, а очекивани приноси су били преко 30 тона. Покривени су системом за наводњавање, али после града, катастрофална штета. Остало је само пет одсто рода који смо могли да предамо фабрици која се у овом крају бави прерадом. Све остало је сатрулило, па смо убрзо морали да обавимо чишћење воћњака да се не би појавиле инфекције. Наредне две године неће бити рода, а и трошкови одржавања воћњака биће много скупљи”, каже Небојша за Агропрес. Он додаје да је за овогодишњи род имао купце из Русије, а добит коју би остварио планирао је да уложи у куповину противградне мреже.

“Да је био род какав сам планирао, преко 30 тона, покрио бих једну површину сигурно од неких хектар , али нас је град уништио. Наредне три до четири године воћњак неће моћи да се опорави, а тешко ћу успети и да одржавам воћњак, а камоли да купим противградну мрежу. Јесење ђубрење мора да се обави, прскања и куповина нових садница, а све то кошта, када је град опустошио воћњак и четири хиљада евра само у овој сезони сам у минусу, ” додаје Милојевић.

Слична ситуација је и у кукурузиштима, па старији мештани тврде да је катастрофа у виду града ових размера била 1955. и памте је као гладну годину. Ове сезоне, пољопривредни произвођачи биће приморани да купују и храну за стоку.

“Овде има 70 ари, сами видите у каквом је стању кукуруз, стоку нећемо имати чиме да хранимо. Град је био у два наврата, други пут је уништио оно што је преостало од првог пута. Ако постоји могућност да нам неко помогне, били би захвални, у селу свака помоћ добро дође, да ли ће нам помоћи у новцу, храни за стоку или вештачком ђубриву, све једно, све нам треба,” каже Милан Милојевић.

Колико је град нанео штете пољопривредницима, најбоље говори податак да је у 10 села ове општине била проглашена ванредна ситуација. Да су последице катастрофалне и да се мере милионима динара, потврдђују из Канцеларије за пољопривреду Горњег Милановца.

Милка Недељковић, Канцеларија за пољопривреду општине Горњи Милановац, фото: Агропрес

“Штета је пописана на 323 регистрована пољопривредна газдинства, обухваћено је преко 700 хектара површине и штета је око 370 милиона динара. Извештај је сачињен и прослеђен ресорном министарству и надам се да ћемо што пре помоћи пољопривредним произвођачима”, каже Милка Недељковић из Канцеларије за пољопривреду општине Горњи Милановац и апелује на пољопривреднике да осигуравају своје усеве.

 "По издвајању у пољопривреду, Горњи Милановац предњачи у односу на остале градове. Од укупног буџета који је 50 милиона динара, за субвенције пољопривредним газдинствима опредељено је 39, 6 милиона динара, а једна од нових мера јесте осигурање усева, плодова, вишегодишњих засада,расадника и животиња, а интезитет помођи по овој мери је 40 одсто од вредности без ПДВ – а , максимално 50 хиљада динара. Упркос овој новој мери, само четири пољопривредна произвођача искористило је да на овај начин осигура своје фабрике на отвореном, па из Канцеларије за пољопривреду апелују на пољопривредне произвођаче да своје усеве осигуравају”, тврди Недековић.

“Када је реч о субвенцијама пољопривредних произвођача са територије општине Горњи Милановац, више од 1.100 захтева је поднето, а највеће интересовање било је за набавку опреме и механизације, прикључних машина, куповину уматичених грла, али и нову меру која се тиче регреса за репродуктивни материјал, односно вештачко осемењавање који подразумева повраћај дела средстава за прво вештачко осемењавање крава и јуница и то 2. 000 динара по грлу”, додала је Милка Недељковић из Канцеларије за пољопривреду општине Горњи Милановац.

 

Агропрес

 

 

 

 

 

 

 

 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.846.191 посета
Тренутно на сајту: 446 посетилац(a)