Ар на Златибору и за 100.000 евра 



 
Ар на Златибору и за 100.000 евра
Trenutno na sajtu: 392       |       Podeli:
07.10.2019 | 0 коментар(а)



Чајетина - Цене плацева у најстрожем туристичком центру Златибора вртоглаву су скочиле о чему сведоче цифре за које су земљиште

инвеститорима продали и приватни власници и општина Чајетина.

Ар земље у екстра грађевинској зони до скоро је коштао 40-50 хиљада евра, а од недавно, барем тако кажу надлежни у Чајетини, и читавих 100.000 евра. Поређења ради, то је више од ара на коме се налазе куће по Београду, а које се на плацу од два до три ара могу купити и за 150.000 евра.

„У овој зони општина нема својих парцела на продају, али имају их приватници. Све што је било плацева без грађевинских објеката на њима је раније продато. Сада су остале само парцеле на којима се налазе старе викедице, углавном површине 150 до 160 квадрата. У недостатку земљишта на коме ништа није изграђено инвеститори купују сада ово са вилама. Знам поуздано да је неколико таквих плацева у последње време продато за по 100.000 евра по ару. Купци ће до темеља да поруше старе грађевине и граде модерне објекте – апарт хотеле са подземним гаражама", каже за “Блиц” председник Општине Чајетина Милан Стаматовић.

Председник Општине Чајетина Милан Стаматовић

Неколико плацева у истој зони променило је власника, али не у замену за новац, него за некретнине. Појединци су направили уговоре са инвеситорима да земљиште наплате кроз неколико станова и пословни простор који ће се градити на њиховим парцелама. А цена квадрата у овој зони су 2.500 – 3.000 евра.

Недавно је ова локална самоуправа на периферији прве зоне, друге по ексклузивности, огласила на продају 10 ари у свом власништву. Почетна цена је износила 25.000 евра колика је до скоро била и тржишна цена у овој зони Златибора.

„Земљиште смо продали лицу које је доставило понуду од 45.000 евра, скоро дупло већу од почетне. За десет ари плаца платио је 450.000 евра што је до скоро било незамисливо у овој зони", прича Стаматовић за “Блиц”.

Откуда овакав нагли скок цене земљишта у најелитнијим зонама Златибора после толико времена стагнирања на тржишту. Стаматовић нема друго објашњење него да је раст цена иницирала гондола за коју је добијена дозвола за последњу, пету фазу градње .

У једној агенцији за промет некретнина на Златибору су нам рекли да не знају за колико су власници плацева у екстра зони продали земљиште, пошто је то учињено непосредном подгодбом, али да тренутно влада права помама за земљиштем.
„Свакодневно нас зову распитујући се за земљиште на ком би подизали зграде, чак и људи који се никада нису бавили грађевинарством. Само јутрос смо имали два позива. Не знамо коме инвеститори планирају да продају толике станове, али не мешамо се у њихове пословне планове", кажу у овој агенцији.

С леве стране магистралног пута код кружног тога на уласку на Златибор до пре неколико година биле су само ливаде. У међувремену је овде никло ново насеље око кога се за ар плаца тражи и до 20.000 евра.

„Имам пар ари плаца које сам хтео да продам, али сам повукао оглас јер је цена за неколико година са 2.000 скочила на 5.000 евра. Нећу да се залећем, чекам да вредност земљишта још више порасте, а како је кренуло још ће расти. Колико је интересовање за плацем у овом делу Златибора говори податак да се плацеви са друге стране Торника, по којекаквим чукама и странама, продају за 2.000 евра", каже Б.П. из Ужица, власник земљишта у Рибници.

Грађевински инжењер из Ужица, тренутно ангажован на Златибору, процењује да је у туристичкој зони ове планине тренутно око 60 градилишта. Прошле године општина Чајетина издала је 150 грађевинских дозвола а овдашња Електродистрибуција око 2.500 прикључака на струју. Очекује се да ће у 2019. бити издато и рекордних 200 грађевинских дозвола. Све то говори колико се тренутно гради на Златибору где сада, што у хотелском што у приватном смештају има 30.000 лежаја. Све већа понуда станова није оборила њихову вредност, тако да цена квадрата кошта од 800 до 2.500 евра.

Станови најскупљи у Београду, па у Чајетини!

Према подацима Републичког завода за статистику, просечна цена станова у Београду у другој половини прошле године износила је 252.524 динара и била је 4,6 одсто већа у односу на претходни период. На друго место, иза престонице, "пробила" се Чајетина са просечном вредности квадрата од 159.837 динара.

ГЗС/Блиц (В. Лојаница)




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.390.703 посета
Тренутно на сајту: 392 посетилац(a)