Do 30. aprila rok za podnošenje prijava za eko-taksu 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku              Danas slavimo Đurđevdan i Vaskršnji ponedeljak              Još jedan letnji dan u maju, temperatura do 28 stepeni              Na deponiji Duboko kod Užica proglašena je vanredna situacija             

 
Do 30. aprila rok za podnošenje prijava za eko-taksu
Trenutno na sajtu: 407       |       Podeli:
26.04.2024 | 0 коментар(а)



Ove godine rok do kojeg se podnosi prijava za naknadu za zaštitu i unapređivanje životne sredine, odnosno eko-takse, je 30. april.



Do sada je taj rok bio 31. jul.
Naknada za zaštitu i unapređivanje životne sredine, eko-taksa propisana je Zakonom o naknadama za korišćenje javnih dobara.
Važeći zakon je iz 2018, a promene od uticaja na utvrđivanje naknade u 2024. godini usvojene su u oktobru 2023, i te izmene se primenjuju prvi put prilikom podnošenja prijava i utvrđivanja obaveza plaćanja za 2024. godinu.
Eko-taksa plaća se kvartalno u roku od 15 dana od isteka tromesečja, od momenta dobijanja rešenja za 2024, a ukoliko rešenje ne stigne na vreme obveznici treba da nastave mesečno plaćanje.
Visina takse se određuje u zavisnosti od negativnog uticaja koji preduzeće ima na životnu sredinu, kao i od vrste delatnosti.
Kriterijum za određivanje uticaja na životnu sredinu je pretežna delatnost preduzeća koja je registrovana u Agenciji za privredne registre (APR).
Ukupna naknada, kako je propisano ne može biti veća od 0,4 odsto ukupnog prihoda ostvarenog u prethodnoj godini, a do sada ona nije mogla biti veća od 0,4 odsto prihoda iz redovnog poslovanja (poslovni prihod).
Osim pomeranja roka za podnošenje prijave sa 31. jula na 30. april, roka za plaćanje i visine naknade, bitne promene su i te što ovu taksu više ne plaćaju fizička lica, stambene zajednice, udruženja koja ne ostvaruju prihode na tržištu, odnosno finansiraju se isključivo iz članarina, donacija i slično, kao ni preduzetnici tokom mirovanja.
U obavezi da i dalje plaćaju eko-taksu su pravna lica i preduzetnici, a prema novim odredbama plaćaju je i ogranci stranog pravnog lica koji obavljaju određene aktivnosti koje utiču na životnu sredinu.
Do sada su i svi preduzetnici smatrani mikro pravnim licima, a novina je da se sada preduzetnici razvrstavaju po veličini.
Do sada je i plaćanje bilo mesečno do 15. u mesecu, a sada je kvartalno.
Prijava se podnosi preko portala lokalne poreske administracije ( LPA) isključivo elektronski.
Za nepoštovanje poreske obaveze plaćanja eko-takse predviđene su i novčane kazne koje se kreću od 10.000 do dva miliona dinara, ali pre kazni nadležni organi šalju podsetnik i upozorenje privredniku da izmiri svoju zakonsku obavezu.


GZS/Tanjug

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


vesti srbija eko taska

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.272.442 посета
Тренутно на сајту: 408 посетилац(a)