Стевић: На локалу не схватају тежину проблема због дуга апотека 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Стевић: На локалу не схватају тежину проблема због дуга апотека
Trenutno na sajtu: 679       |       Podeli:
24.04.2018 | 0 коментар(а)



Осам од укупно 26 државаних апотека у Србији дугује близу четири миљарде динара добављачима и запосленима, изјавио је данас

државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоураве Бојан Стевић.

Стевић је навео да се Министарство државне управе и локалне у складу са законом и договором са ММФ-ом 2016.године укључило у решавање овог проблема који, како каже, највише погађа грађане, као и запослене у апотекама.

Како каже, једино решење за сада је да се државне апотеке издају добављачима којима дугују.

„На пример, ако апотекарска установа има пословни простор и дугује неком добављачу у Србији, онда се направи пословно-техничка сарадња да се пребију та дуговања”, рекао је Стевић за Прву, објаснивши да је кључни проблем како да се надокнади четири милијарде динара добављачима лекова.

„Разговарали смо са добављачима, поједини су већ преузели одређени број државних апотека у које су имали локале и направили су договор да прве две године буде грејс период и да се отпише камата, а да се за остатак дуга поравнају преко закупаца објеката”, навео је Стевић.

Додао је да многи председници општина не схватају да је то једини излаз из овог проблема и истакао да држава не сме да дозволи да грађани не могу да набаве лекове у апотекама.

Према његовим речима, осим недомаћинског пословања руководства у државним апотекама, проблем је и у неравноправном положају државних и приватних апотека.

Како је објаснио, државне апотеке имају централизовану јавну набавку за лекове, док приватне апотеке преко РФЗО крајем године праве план јавних набавки за наредну годину, како би им била одобрена средства за плаћање.
„Зато је већа маржа у приватној него у државној апотеци. Онда можемо доћи у ситуацију да имамо другу цену поједних лекова у приватним апотекама за разлику од државних лекова”, казао је Стевић.

Он је рекао да је у припреми Нацрт закона о здравственој заштити, који треба да уреди и ту област, а у чију израду су, како каже, укључени сви добављачи лекова и четири министарства - државне управе и локалне самоуправе, финансија, здравља и привреде.

Упитан зашто Министарство не шаље инспекције и не санкционише руководство које је направило дугове у државним апотекама, Стевић је навео да је контрола пословања апотека у надлежности Министарства здравља.

Додао је да Министарство државне управе и локалне самоуправе нема законски оквир да проверава пословање апотека и домова здравља без обзира што им је оснивач једница локалне самоуправе

„Ми смо у оквиру наших ингеренција сугерисали локалним смаоуправама да више средстава издвајају за домове здравља и апотеке. Сви они кажу да дају довољно, као и да апотеке и домови здравља добијају од РФЗО довољно новца и све се то врти у круг”, казао је Стевић.

Извор: Танјуг




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.832.101 посета
Тренутно на сајту: 680 посетилац(a)