Ружић: Од идуће године платни разреди и праведније плате 


Majsko vreme i danas varljivo: Promenljivo oblačno, a u pojedinim delovima zemlje obilnije padavine              Đedović potpisuje memorandum za projekat fabrike solarnih panela              Danas jedni slave Dan pobede nad fašizmom, a drugi - Dan Evrope              Srednjoškolci koji izaberu dualni model će dobijati od države 5.000 dinara mesečno              Crvene mrlje plutaju Limom              Opština Lučani raspisala poziv za predloge kandidata za opštinska priznanja             

 
Ружић: Од идуће године платни разреди и праведније плате
Trenutno na sajtu: 308       |       Podeli:
27.09.2017 | 0 коментар(а)



Процес рационализације запослених у државној управи и локалној самоуправи се приводи крају, а радна места око пола милиона запослених биће

од 1. јануара наредне године разврстана у платне разреде, чиме ће овај посао практично бити приведен крају, каже у разговору за "Танјуг" министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић.

Каталог радних места, са 2.000 постојећих, свели смо на око 800 радних места, а све институције биће дужне да по Закону о платама у јавним службама, који треба да буде усвојен до краја месеца, усагласе своју систематизацију са тим каталогом, напомиње Ружић.

"Неко ће сигурно рећи да није задовољан тим каталогом, како је урађен. Наравно да има неких мањкавости, али то је један живи организам који се апдејтује и унапређује свакодневно", каже Ружић.

Објашњава да нови закон предвиђа обавезу да директори установа усагласе Каталог радних места са синдикатима, после чега следи вредновање радних места.

"То значи да у каснијој фази неће бити иста плата медицинске сестре која ради на шалтеру и оне која има смене у Ургентном центру", објашњава Ружић.

На питање како оцењује критике синдиката на тај закон, одговара да је 70 одсто њихових примедаба усвојено и да ће оне бити део новог закона.

"Зато сам имао седам-осам разговора са њима на ту тему и преко 70 процената резерви које су биле у циљу прецизирања неких одредаба закона – ми смо усвојили", објашњава Ружић.

Циљ новог закона о платама је, сматра министар, да се они који раде добро награде, а да се они који не раде на тај начин мотивишу да раде боље или, ако је то потребно, санкционишу.

"Мислим да свака новотарија изазива револт или отпор и то је природно, нарочито код синдиката који имају право да заступају интересе својих чланова", истиче он.

Међутим, каже министар, важно је да се сузбију, како каже, неутемељене приче попут оне да се Законом о платама јавних службеника спречава колективно преговарање. "Законом о платама из марта ове године преговарање је само пренето на Социјално-економски савет", подсећа министар.

Читава следећа година, објашњава, биће година у којој ће се "заокружити систем у којем више неће бити ситуације у којој ће повећање плата зависити од агилности надлежног синдиката за ту јавну службу". Упитан да оцени стање у буџетима локалних самоуправа, Ружић каже да се многе општине и градови налазе у незавидном положају.

"Неке од њих су презадужене или имају дефицит", објашњава он и напомиње да је зато ресорно министарство потписало са швајцарском владом Споразум о реформи пореза на имовину. На питање колико је тачно градова и општина у Србији презадужено, Ружић каже да јасан податак о томе не постоји.

"Није дефинисана скала шта значи за одређену локалну самоуправу бити презадужен. Јасан податак о томе не постоји", каже он и наводи да је реч о нагомиланим дуговима "свих политичких партија које су некада, у претходних 10-20 година, руководиле тим локалним самоуправама купујући социјални мир".

Крагујевац се апострофира као један од највећих дужника, али, каже, ту су и Нови Сад и Београд, и објашњава да је суштина у питању да ли постоје капацитети да се ти дугови враћају.

"А како ће се ти дугови решити, биће предмет одлуке Владе", истиче Ружић.

Одговарајући на питање на који начин ће "присилити" локалне самоуправе да се активније укључе у процес дигитализације, имају ли оне новца за то, те како оцењује цео процес дигитализације на локалном нивоу, Ружић каже да од процеса дигитализације не треба правити "баук".

"Немојмо од дигитализације правити баук. Није дигитализација једини начин пружања услуга у Србији, али ће много олакшати да се грађанима да оно што заслужују", каже он и истиче да такав процес захтева време и промену менталитета запослених у јавној служби, као и код грађана.

Танјуг




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.789.802 посета
Тренутно на сајту: 308 посетилац(a)