Заштитимо древну светињу од пропадања! Црква Св. Николе у Брекову препуштена зубу времена 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Заштитимо древну светињу од пропадања! Црква Св. Николе у Брекову препуштена зубу времена
Trenutno na sajtu: 341       |       Podeli:
12.05.2019 | 0 коментар(а)



Ариље - Сеоске цркве настале у давним временима, најчешће имају две историје, ону стварну,
Црква Св. Николе у Брекову, фото: ГЗС

писану, и ону другу, из народних предања. Такав случај је и са црквом Светог Николе у ариљском селу Бреково. Народно предање каже да је црква саграђена у 13. веку, док званична документа и стил градње кажу да је настала између 16. и 17. столећа као и да је живопис из тог временског периода..

Јереј Александар Kаранац парох брековски истиче да је врло могуће да је садашња грађевина подигнута на темељима старог здања, јер је читав плато на коме се светиња налази заправо старо гробно место.

 

Ова црквица заштићена је Решењем Завода за заштиту и научно проучавање споменика културе и Одлуком о утврђивању НKД од великог значаја još 1951. али је и поред такве одредбе данас у веома лошем стању.

Зидови цркве су напукли, делом због старости, али и због људске небриге.

"Непосредно поред цркве мештани овог села подигли су споменик краљу Александру, али су тај споменик 1946. доласком нових власти, минирали и срушили, а као последица тога, зидови цркве додатно су се растресли", каже јереј Kаранац.

Фреске у цркви такође су у веома лошем стању и свакодневно бледе, а малтер на којима су осликане буквално сваки дан отпада.

"Увече очистимо и усисамо подове цркве али већ ујутру свуда су фрагменти малтера који незадрзиво опада", каже свештеник.

Фреске у овој цркви сигурно су некада биле изузетан украс, а према речима јереја Kаранца две се посебно истичу својом необичношћу и лепотом.

"Изнад улаза на западном зиду налази се фреска Исуса са три главе што представља симбол Свете Тројице и веома је необична. Нажалост, од три главе, јасно се види једна и назире друга, док је трећа нажалост нестала. Само по величини ореола можемо бити сигурни да је у питању оваква представа Исуса", истиче отац Александар.

Још једна необична фреска краси јужни пиластар ове цркве, која се ретко виђа у нашим храмовима, а у питању је слика Светог Меркурија, која једино још постоји у манастиру Лесново у Македонији.

Иконостас у цркви је из 19. века и стилски је неуједначен, а на њему је радило више мајстора.

"Оно што знамо то је да су Царске Двери и надверје радили извесни Јанко и Петар Молер или неко из њиховог окружења. На њима су три иконе а по својој необичности истиче се икона Три светитеља на којој су приказани, Св. Никола, Св. Алимпије Столпник и Св. Kлимент. Овакав вид приказивања светитеља карактеристичан је за цркве око Солуна, а струка каже да је урадио Грк Ставро", истиче прота Kаранац.

Уз ову икону ту је икона Исуса и Богородице на којима је урађена заштита од стране стручњака из Народног музеја у Ужицу.

Међутим, стање у коме се налази читав иконостас је алармантно, јер га је жижак узео под своје и прети му потпуно пропадање.

"Аплицирали смо на конкурсу министарства културе са пројектом који је подразумевао заштиту и реконструкцију Царских Двери, надверја, горњег фриза са иконама и крста, али смо нажалост одбијени", каже отац Александар.

Процена стручњака из Народног музеја у Ужицу је да је за ове намене потребно између 500 и 600 хиљада динара, али црква на жалост та средства нема, па је сада све у божијим рукама.

Црква Св. Николе до сада је имала три реконструкције и то 1765, 1824. и 1930. када је дозидана припрата. У старим записима стоји да је црква била покривена боровом кором, затим маћанским плочама, а негде средином 90 - их година прошлог века стављен је цреп.

Иначе, село Бреково, налази се на 28 километара од Ариља и у њему живе вредни и поштени људи. У непосредној близини цркве налази се и школа која за разлику од многих градски бележи тренд пораста броја ђака.

 

Глас западне Србије

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


ARILJE BREKOVO CRKVA SVETI NIKOLA POMOC

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.479.564 посета
Тренутно на сајту: 341 посетилац(a)