Тони Станковић: Смешна и трагична улога новинарских удружења 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Тони Станковић: Смешна и трагична улога новинарских удружења
Trenutno na sajtu: 453       |       Podeli:
31.07.2016 | 0 коментар(а)



Ужице - Ових дана, води се жестока полемика око расподеле средстава за пројектно финансирање медија, које је расписало Министарства културе.

 

Управо то је разлог "бунта" медија са подручја западне Србије чији влесници су устали, како тврде, против намештених стручних комисија, које се уместо првобитној намери, која је имала за циљ помоћи независно информисање и медије, претворила у превару и добробит за само ужи круг људи који су високопозиционирани у удружењима.

Ужичка недеља је један од најстаријих штампаних приватних медија у Србији. Власник листа Тони Станковић, који је говорио за Глас западне Србије, био је један од зачетника идеје да се за информисање издваја два одсто из буџета за информисање.

Како Ви гледате на целу ову ситуацију?

- То је смешно и трагично истовремено. "Ужичка недеља" постоји пуне 23 године и најстарији је приватни медији у Србији. Конкурисали смо, иако смо знали да је то једна клијентелистичка екипа која уствари уредно музе новац већ пуне две деценије што од домаће што од страних држава.

У чему онда видите проблем?

- На жалост они већ пуне две деценије нарушавају основни принцип тржишта, а то је конкуренција. Да нема тог новца који они добијају развили би се неки озбиљнији медији и ми би имали озбиљније норинарство. Није само проблем у трач рубрикама жуте штампе, него у озбиљној штампи која се не бави писањем текстова него се бави писањем пројеката. И уз помоћ тих лажних пројеката већ две, три деценије опстају на зови тржишту и недозвољавају да се здраве снаге развију, зато нам је такво новинарство какво јесте.

Ви сте били један од иницијатора издвајања средстава из буџета.

- Тачно. Ја сам био један од иницијатора приче од пре две године да се два одсто локалних буџета по Србији одваја за медије. Ја сам пуне 23 године излажења Ужичке недеље, а и раније, искључиво био за тржиште. Последњих година када имамо тотално поремећену ситуацију, мало сам кориговао став. Сасвим случајно у разговору са Љиљаном Смајловић о финансирању локалних медија и ја сам сматрао да медији треба да обављају један део јавног информисања, да један део средстава треба да се одваја за медије, али на такав начин да то не угрожава конкуренцију. Имао сам идеју да сви добију по нешто да им се то омогући да преживе, а да новац зараде на тржишту. После две године смо дошли у ситуацију да удружења медија УНС и НУНС делегирају своје људе по Србији и да практично једни исти добијају новац. Чуо сам да је било пет, шест удружења за које никада нисам чуо, пошто ја нисам електронски медији искрен да будем ја их и не знам. Али знам ово, да једни те исти медији конкуришу на 50, 100 места у Србији и једни исти добијају новац, а једни исти не добијају.

Хоћете да кажете да се добра намера претворила у криминал?

- Шта смо ми данас добили, раније смо кукали на политичаре да расподељују новац из буџета, а сада имамо још гору ствар. Сада, на пример новинар из Ужица дође у Суботицу или обрнуто, и тамо он одлучује коме ће се дати новац, то је апсурдно. Он не зна шта се у тој средини дешава нити икога познаје из њиховог удружења. Ми који нисмо чланови ни једног удружења тиме смо потпуно хендикепирани. Долазимо у ситуацију, да "Ужичка недеља", која је изузетно цењене и са великим утицајем у Златиборском региону, нико не познаје, јер ми нисмо члан ниједног удружења.

Где смо данас, ево нисте прошли, лош вам пројекат?

- Мени је у старту било јасно шта ће се десити, када сам видео и ко је на челу те комисије, било ми је јасно да ће доботи они који већ пуне две деценије добијају паре. И то се и показало. Председник НУНС-а Вукашин Обрадовић, добио је милион динара, они су за Врањске новине које ни почему нису боље, а сматрам и да су лошије од Ужичке недеље, али ајде да их ставимо у потпуно равноправан положај, по чему су они добили милион динара, а Ужичка недеља нула, по чему је њихов пројекат бољи па то су приче за малу децу. Смишљен је начин да се пишу пројекти, а онда њих ужи круг људи верификује, квалификује, то је једна обична фарса, која је омогућила да та удружења и те уске клијенталистичке групе у тим удружењима деле новац и тако остају.

Шта је закључак?

- Многи ће рећи да новинарство неваља. Са друге стране имамо пуне три деценије да једни те исти добијају новац. То су управо ти који се баве тим новинарством које не ваља. Тај метод који постоји скоро три деценије у овој држави очигледно не ваља. Ја сматрам да сви треба да добију један исти део новца или да не добије нико, па нека тржиште одреди ко је способан, а ко није. Мислим да жута штампа тим озбиљним новинарима, служи само као добар изговор за новац, а и они ништа не раде. Очигледно да власти и оној претходној, садашњој и будућој, управо такви новинари одговарају, зато се и не заводи ред, јер такви корумпирани новинари морају да слушају оног ко им даје новац.

У чему видите решење?

- Мени није јасно да се подигла халабука пре 15 дана од новинара који траже да власт ради транспаретно и да се зна како троше новац и када су питали колико они новца и од кога добијају, они су бесно нападали свакога ко је то тражио. Мени је то смешно, ако ја као новинар тражим од градоначелника Ужица да подноси извештај и ја морам свакоме подносити извештај.

- У Ужицу две фирме добијају новац, то је Телевизија 5 и Вести на свим конкурсима. На свим који су били у последњих неколико година, они су добили, а ми нисмо ни на једном. Ја који сам завршио Економски факултет, изгледа не знам да пишем пројекте. Очигледно да док постоји овакав систем расподеле новца нећемо имати здраве медије, то је јасно као дан. Сви из Европе и света нам се смеју и жале нас.

"Ужичка недеља настала је 1993. године, а наредне је почела да излази. Одувек је ценила новинарство, да будемо независни да пишемо оно што ми мислимо да треба да се пише. По медијима се данас види да нико никога не критикује. Ми тренутно имамо тираж од 1.500 комада, раније смо имали и 5.000. Имамо и сајт", рекао је Станковић.

До сада се још нико од званичника новинарских удружења није огласио нити разговарао са медијима који указују на један велики проблем.

Насловне стране листа "Ужичка недеља", фото: Глас западне Србије

Резултати последњег конкурса у Ужицу:

Радио "Сан" - пројекат "домаћински до буџета" - 500.000 (власник Илија Петронијевић)

Радио "Сан" - емисија "За село јуче, данас, сутра" - 700.ООО (власник Илија Петронијевић)

ТВ 5 - корупција у јавним набавкама - 1.401.600 (власник Илија Петронијевић)

Вести ДОО Ужице - пројекат "Здравом животном средином у Европској унији" 577.500

Одбијени су:

Ужице медија, Ужичка недеља, ИМД Вести ДОО, Радио медија мрежа, Радио Лав, Зум Ужице, Рам, Привредник..

Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.801.964 посета
Тренутно на сајту: 454 посетилац(a)