Уље би могло да поскупи на 160 динара 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Уље би могло да поскупи на 160 динара
Trenutno na sajtu: 687       |       Podeli:
01.10.2017 | 0 коментар(а)



Производња сунцокрета ове године мања је за 15 одсто у односу на лане па стручњаци процењују да би цена уља са досадашњих око 135 динара,

у зависности од произвођача, могла да достигне и више од 160 динара по литри.

Иако нису желели да се јавно изјашњавају о поскупљењу уља, поједини произвођачи су нам сугерисали да сами израчунамо колико ће уље да поскупи.

Олга Чуровић из Привредне коморе Војводине каже за “Блиц” да се очекује увоз од око 50.000 тона сунцокрета, те да су сада цене уљаних култура већ у откупу веће у односу на прошлу сезону, што би требало да услови и поскупљење уља.

Према њеним речима, рачуница око поскупљења следи касније када буде реализован увоз, а фабрике ће одредити цене својих производа уважавајући ниво светских цена.

Са њом се слаже и доскорашњи директор Сектора за пољопривреду ПКС и агроекономски аналитичар Жарко Галетин који је за “Блиц” рекао да се може очекивати поскупљење финалних производа од сунцокрета и до 20 одсто.

"Сунцокрет је најмање подбацио од свих култура, квалитет је доста добар, али је цена већа, око 37 динара по килограму, што ће се сигурно одразити и на цене производа од ове културе. Уљари су врло прецизни у својој рачуници. Направе процену цене сировина и прате токове на светском тржишту и онда формирају цену. Моја слободна процена јесте да може доћи до повећања цена и до 20 одсто. Ми имамо озбиљне произвођаче и нико, па ни држава која може да утиче на цену, нема право да тера уљаре у губитке јер су њихови производи, с обзиром на цене сировина, релативно јефтини", сматра Галетин.

И председник Одбора за село САНУ, академик Драган Шкорић сматра да ће до повећања цена производа од сунцокрета сигурно доћи, али да не мора да значи да ће поскупљење бити велико.

"Сунцокрет је добро родио у Русији и Украјини, највећим произвођачима те уљане културе у Европи, тако да ће понуда бити велика, а цена ће зависити од количине сировине коју увеземо. Могуће да уљари дођу до сировина из извоза по повољној цени, па да поскупљење производа до кога ће сигурно доћи и не буде тако велико", оцењује Шкорић.

Уљари са којима смо контактирали нису желели да коментаришу наводе стручњака о могућем поскупљењу. Листом су се бранили чињеницом да откуп још није завршен те да ће цене формирати након завршетка набавке потребних сировина, било из увоза или са домаћег терена.

И РОД СОЈЕ ДРАСТИЧНО СМАЊЕН

Олга Чуровић из Привредне коморе Војводине каже да жетва соје није још завршена, као ни откуп, али да је већ видљиво да ће она показати велике губитке.

"Процена је да ће производња соје бити мања за 33-40 одсто. Треба очекивати повећање увоза соје, а самим тим и поскупљење финалних производа", рекла је Чуровићева.

Блиц




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.852.336 посета
Тренутно на сајту: 688 посетилац(a)