Обележена 204. годишњица Другог српског устанка 


U SRBIJI JOŠ DANAS TOPLO, OD SUTRA OSETNO HLADNIJE              Ističe rok za registraciju trotineta, kazne i do 120.000 dinara              I ove godine besplatni udžbenici za određene kategorije učenika              U Ljuboviji se 11.maja održava Gastro festival              Vučić: Utvrđeno je da Srbija nije odgovorna za navodni genocid u Srebrenici             

 
Обележена 204. годишњица Другог српског устанка
Trenutno na sajtu: 332       |       Podeli:
23.04.2019 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац - Полагањем венаца код Такаовског грма и одавањем почасти обележена је 204. годишњица
Обележена 204. годишњица Другог српског устанка, фото: РИНА

подизања Другог српског устанка. Венце у име Владе Србије и Министарства за рад, борачка и социјална питања положио је државни секретар Зоран Антић.

„Цивилизовани свет се заинтересовао за Балкан почетком 19. века када су се тадашњи народи упустили у дуготрајну и независну, по размерама страдања и суровости, застрашујућу борбу од османске власти. Што се подударало са дизањем Другог српског устанка и Хаџи Проданове буне, највећег револта једног европског хришћанског народа против османске доминације на овим просторима. Након слома Првог српског устанка 1813. године бакљу слободе упалио је, на овим питомим таковским просторима на Цвети 23. априла 1815, кнез Милош Обреновић. Други српски устанак представљао је наставак борбе за ослобођење од османске власти и истинску револуцију. Након 204. године на историјски догађај чије последице су допринеле обнови српске државности Таковски устанак треба посматрати као истински државни темељ на коме почива савремена Србија. Већина савремених историчара слаже се у томе да је након слома Првог српског устанка обнова отпора османске власти учинила да бакља слободе упаљена у Орашцу 1804. буде распламсана под вођством кнеза Милоша Великог управо са овог места из срца Србије, из Такова”, рекао је Антић
Он је додао да потреба сагледавања пресудних историјских догађаја је наша заједничка спремност да Таковски устанак посматрамо као симболички моменат чији су узроци и последице водиле српској државности, што нас чини истинским потомцима таковских јунака.

„Налазећи се данас овде на месту подизања устанка наша је дужност да укажемо на потребу историјског помирења некадашњих противника, као и да искажемо поштовање према свим пострадалима у свим српско - отоманским сукобима. Ти војни окршаји представљају историјску опомену која захтева суштинско премишљење. Можда је Таково место где треба апеловати на мир. Ово није место које нас треба окренути прошлости већ будућности где ће уместо смрти господарити живот и рађање. Наши преци таковски јунаци гинули су са свешћу да у том историјском тренутку је њихов усуд да поднесу највећу могућу жртву, да дају своје животе за Србију. Савремена Србија у чије стварање је уткан и овај догађај опредељена је да живи у пријатељским односима са другим народима и државама, као и да гради демократску и правну државу, утемељену на поштовању људских и грађанских права и слобода. Неоптерећени бременитом прошлошћу ми са оптимизмом гледамо у будућност која ће Србији не сумњиво донети прикључење европској породици народа, што је у претходним вековима представљало тежњу српске политичке и интелектуалне елите”, казао је Антић.

Председник општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић обраћајући се присутнима код знаменитог места „Таковски грм” рекао је да сваке године окупљањем на том месту се одаје почаст Милошу Обреновићу, дому Обреновића и свим саборцима који су, како је навео, своје животе узидали у темељ модерне Српске државе.

,,Можда ове године, овај сусрет има јачу симболику у тренутцима када се толико говори о судбини Косова, које је колевка свих нас, одакле наш народ, традиција и вера вуку корене и дају нам сопствени идентитет. Династија Обреновић без икакве дилеме спада у ред најзначајнијих династија у историји Србије. Милош је својим политичким талентом и проницљивошћу успешно окончао већ започет процес, који је једном делу српског народа донео националну и политичку слободу, културни и социјални препород који је само потврђен Берлинским конгресом”, рекао је Ковачевић додајући да је на данашњи дан и на истом месту Милош Обреновић подигао Други српски устанак и повео војску и народ у борбу против Турака.

,,Стојећи овде пред вама и сећајући се Милоша и свих сабораца који су живот дали за слободу обузима ме осећање поноса. Поносан сам на наше претке, на владарски дом Обреновића, на Милоша који је стрпљиво, мирним преговарањем и напорима створио темеље будуће државе војне и верске самосталности. И данашњој Србији је потребно јединство, заједништво и мир. Не можемо да бирамо своје место у свету, али можемо да наставимо да чувамо Србију тако што ћемо остати доследни мудрој политици тог времена. На нама је да унапредимо живот у Србији за све њене грађане, да обезбедимо нова радна места, боље услове за здравствену заштиту, да отварамо нове школе и да градимо путеве и да улажемо у културу. На нама је да повратимо и унапредимо положај Срба у свету да би он био на заслужном нивоу, а све то можемо радећи стрпљиво, сложно и мудро, са заједничким циљем да донесемо просперитет Србији и Српском народу”, истакао је Ковачевић.

Свечаност је организована уз одавање и војне почасти устаницима. Војска Србије слави свој празник, у спомен на дан када је подигнут Други Српски устанак, који је био и прекретница у стварању модерне српске државе и војске.

РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.138.938 посета
Тренутно на сајту: 332 посетилац(a)