Србија креће у борбу против породичниг насиља 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Србија креће у борбу против породичниг насиља
Trenutno na sajtu: 401       |       Podeli:
29.08.2016 | 0 коментар(а)



Ове јесени ће у Србији увођењем нових кривичних дела и низа законских мера, бити покренута свеобухватна борба против породичног насиља. Следећи казнену политику,

Министарство правде покренуло је прошле седмице интернет кампању “Искључи насиље” и послало јасну поруку да се насиље у породици не толерише.

Наиме, статистички подаци, према којима је у Србији у породичном насиљу у протеклих 10 година настрадало 314 жена, док је од почетка 2016. године убијено 16 жена, указују на неопходност ангажžовања свих ресурса у борби против насиља у породици.Кампања “Искључи насиље”, како наводе у Министарству правде, покренута је у сусрет доношењу нових мера државе у борби против насиља, чији је део и Закон о спречавању насиља у породици чије се усвајање очекује се током јесењег заседања Скупштине Србије.

Циљ кампање је да се путем интернет канала, друштвених мрежа и медија подигне свест свих актера у друштву о насиљу у породици и информисање и едукација како (потенцијалних) жртава тако и (потенцијалних) извршилаца.

Поред увођења нових кривичних дела – прогањање, полно узнемиравање и принудни брак, као и пооштравања казни за кривична дела против полних слобода, будући Закон о спречавању насиља у породици увешће обавезу полиције да изађе на лице места истог тренутка када добије пријаву од било кога да је извршено насиље у породици, да спречи насиље и направи процену ризика да ли то насиље може да ескалира.

У складу са том проценом полиција би требало да готово обавезно удаљи насилника, а имаће и могућност да га ухапси (одреди му задржавање од 48 сати).Полиција треба о тој мери одмах да обавести јавног тужиоца, који ће у року од 24 сата предложити суду одређене мере да се, на пример, насилник удаљи из стана или да му се забрани прилажење жртви или жртвама, а може и да покрене и кривични поступак.

Јавни тужилац има рок за предлагање мера од 24 сата од хапшења насилника, а суд је дужан да донесе одлуку о мерама у року од наредна 24 сата, односно док насилнику траје такозвани полицијски притвор од 48 сати.Ако суд насилнику не одреди притвор и он буде пуштен на слободу уз неку од мера забране, али их потом прекрши, тако што се приближи жртви или се врати у стан одакле је привремено исељен, полиција може опет одмах да га ухапси и одведе код судије за прекршаје.

Судија за прекршаје може да насилнику изрекне казну од 60 дана затвора, која се одмах извршава, што значи да иако насилник уложи жалбу на одлуку судије, она неће одложити извршење прекршајне затворске казне.

Овим путем се онемогућава насилник да на било који начин приђе жртви и узнемирава је све док кривични или грађански поступак не буде завршен.

ГдеИнвестирати/ Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.782.338 посета
Тренутно на сајту: 401 посетилац(a)