Осигуравајуће куће превариле малинаре 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Осигуравајуће куће превариле малинаре
Trenutno na sajtu: 379       |       Podeli:
19.05.2015 | 0 коментар(а)



Малинарима потурени уговори којима се осигурава само род, а не и стабла која је уништио град. Осигурања то

користе и неће да надокнаде ни динар штете од недавног невремена, кажу у удружењу малинара "Виламет". Српски малинари могли би да због перфидне преваре осигуравајућих кућа остану без надокнаде штете коју је проузроковао недавни град, сазнаје Информер! Само у ивањичком крају та штета износи близу десет милиона евра.

Наиме, произвођачи малина тврде да су им осигуравајуће куће потуриле уговоре у којима постоји клаузула да се осигурава само род, али не и стабљике које су изложене граду и које су управо страдале у невремену прошлог четвртка. Позивајући се на ту ставку, осигуравачи сада малинарима не желе да плате ни динар надокнаде.

Брутална злоупотреба

Стојан Оцокољић, члан УО Удружења малинара "Виламет" каже да су осигуравајуће куће злоупотребиле неукост сељака, који су ове године масовно осигуравали своје малињаке, знајући да је противградна заштита поново заказала.

- Сељаци нам се жале да осигуравајуће куће сада покушавају да изврдају обавезу плаћања штете јер се позивају на клаузулу да се осигурава само род, а не оштећено стабло које тек треба да га донесе. Пошто су пољопривредни произвођачи углавном неедуковани када се ради о уговорима, они не читају шта у њему пише, већ верују ономе што им причају агенти осигурања који им, наравно, не откривају оне детаље уговора који су неповољни по њих. Ако се покаже да су малинари изиграни, не остаје нам ништа друго осим да потражимо правду пред надлежним институцијама - истиче Оцокољић.

Да би малинари могли остати без надокнаде за опустошене малињаке, прибојава се и Миодраг Богдановић из Удружења "Виламет", коме је у невремену уништено 38 ари малине, 10 ари купине и нешто воћа.

- Имамо информацију са терена да се поједине осигуравајуће куће сада позивају на уговоре у којима стоји да су осигурале род, а не стабло. На ту клаузулу, нажалост, већина сељака није ни обратила пажњу приликом потписивања. Сељаци се због тога плаше како ће то правници сутра тумачити при процени штете - прича Богдановић.

Типски уговори

С друге стране, генерални секретар удружења осигуравача Србије Владан Манић рекао је за Информер да је Министарство пољопривреде са неким осигуравајућим кућама потписало типски уговор који је добар и апеловао на малинаре да не потписују друге уговоре.

- Типски уговор који је направило министарство је добар и у интересу произвођача. Зато су га и прихватиле само четири осигуравајуће куће, које су се обавезале да га поштују. Проблем је што су пољопривредници потписивали неке самосталне уговоре на своју руку - упозорава Манић.

Наш саговорник саветује пољопривреднике да искључиво потписују типске уговоре којима су у потпуности заштићени.

- Уговори су компликовани и пољопривредници нису дужни да се у њих разумеју - истиче Манић.

Траже ванредну ситуацију

Одборници у Ивањици јуче су затражили хитно заказивање седнице штаба ради проглашења ванредне ситуације јер је град на овом подручју нанео милионску штету у малињацима и воћњацима.

- Затражено је да се из републичког будџета обезбеде средства за надокнаду штете Ивањичанима у потпуности, пошто су државне институције криве што није испаљена ниједна противградна ракета - истиче Богдановић.

Радовић: Паре на рачун!

Председник Асоцијације произвођача јагодастог воћа "Малинари Србије" Добривоје Радовић каже да је овом удружењу, након што су захтевали оставку министарке пољопривреде због штете изазване градом у ивањичком крају, стигао позив за састанак у Министарству пољопривреде који ће се одржати сутра.

- Представници асоцијације ће захтевати процену и исплату штете, и то директно на њихове рачуне - истакао је Радовић.

Обновљени уговори са стрелцима

Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) потписао је нове уговоре са противградним стрелцима, открива за Информер директор ове установе Југослав Николић. Он наводи и да упркос овом договору, који је дошао са месец дана закашњења, судбина стрелаца у будућности остаје неизвесна пошто су под надлежношћу МУП, а уговорно везани за РХМЗ.

- Уговори са стрелцима су потписани 15. маја и систем сада функционише, а за даље ћемо видети. Овај проблем је 2011. године направила претходна власт пошто је стрелце у потпуности пребацила под надлежност МУП - објашњава Николић.

Извор - Информер




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.795.970 посета
Тренутно на сајту: 379 посетилац(a)