Дајте допринос светској историји, поделите успомене својих дедова 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Дајте допринос светској историји, поделите успомене својих дедова
Trenutno na sajtu: 457       |       Podeli:
14.11.2014 | 0 коментар(а)



Чачак - Да ли на тавану или испод кревета имате кутију у којој чувате дневнике вашег прадеде из

Ордење из Великог рата у чачанском музеју, фото Иван Јовичић

периода од 1914. до 1918. године? Његове медаље за војничке заслуге? Фотографију иза које стоји још неиспричана прича? Ако поседујете овакве или сличне предмете, ваше успомене могу да постану глобално доступне као део јединственог европског пројекта којим се обележава стогодишњица почетка Првог светског рата.

Градске библиотеке у Београду, Новом Саду и Чачку су се удружиле са Еуропеаном, европском дигиталном платформом за културно наслеђе, на прикупљању и објављивању породичних прича из раздобља од 1914. до 1918. године. Оне ће затим бити објављене на сајту www.europeana1914-1918.eu, најважнијем онлајн извору оригиналних материјала из периода Првог светског рата, чијој су изградњи допринеле институције и породице из свих делова Европе и света. Потребна нам је и ваша помоћ!

Позивамо све грађане Србије да донесу фотографије, писма, дневнике, одликовања, филмове или звучне записе, које прати занимљива прича о оном коме су припадали, на дане прикупљања успомена од 1914.до 1918. године у организацији Еуропеане.

Дани прикупљања ће бити одржани у три града у Србији, а у Чачку 12. и 13. децембра, у просторијама Градске библиотеке.

Данима прикупљања успомена ће присуствовати историчари који ће бити спремни да разговарају о значају донетих предмета, док ће их стручњаци професионално дигитализовати и поставити на сајт Еуропеана 1914-1918. Сви предмети ће одмах по обради истог дана бити враћени власницима.

Пројекат Еуропеана 1914-1918 обједињује личне приче које можда никада нису испричане ван породичног окружења са званичним и националним предањем. На овај начин су приказане све стране у конфликту, као и погледи на рат са различитих становишта - како са ратишта, тако и из свакодневног живота у ратном залеђу, у циљу што дубљег сагледавања овог важног раздобља српске историје.

Заборављене личне приче из Првог светског рата добиће прилику да после стогодишњег чекања буду испричане, постану доступне свима у свету и буду сачуване за наредне генерације. То је нарочито важно за Србију која се обрела у срцу конфликта, што је довело до страшних последица по земљу и њено становништво.

Значај улоге коју је наша земља играла у Првом светском рату је знатно превазилазио величину њене територије и број становника, а рат је имао огроман утицај и на националну и на европску историју. Сећања на Велики рат, на догађаје и последице, жртве и победнике и даље живе, а појединачне приче које та сећања оживљавају заслужују да буду испричане и сачуване, како у Србији тако и широм Европе.

Од 2011. године до сада, Еуропеана је одржала више од 150 догађаја у циљу прикупљања успомена у 18 земаља широм Европе, а Србија је последња земља која учествује у овом пројекту у 2014. години. Градске библиотеке у Београду, Чачку и Новом Саду прикључиле су се пројекту Еуропеана 1914-1918 у оквиру својих активности у свеобухватном националном програму којим се обележава стогодишњица Првог светског рата.

Они који нису у прилици да присуствују данима сакупљања успомена, могу да код куће сами фотографишу, скенирају предмете или документе и поставе их на интернет. Еуропеана о томе даје инструкције које се налазе на интернет страници http://www.europeana1914-1918.eu.

За додатне информације и фотографије можете контактирати Душана Јовановића, 011/ 675-01 16, dusan.j@actionprgroup.com.

Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.751.851 посета
Тренутно на сајту: 457 посетилац(a)