Благо Обреновића скривeно у бунару у селу Горња Црнућа 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Благо Обреновића скривeно у бунару у селу Горња Црнућа
Trenutno na sajtu: 395       |       Podeli:
17.11.2020 | 0 коментар(а)



Горњи Милчановац – Први српски двор није била никаква раскошна палата, већ обична дрвена



брвнара у селу Горња Црнућа код Горњег Милановца из које је кнез Милош Обреновић повео српски народ у борбу против Турака. Иако је била само привремена престоница кућа је од великог значаја за српску историју, а овај својеврсни споменик данас се налази у власништву породице Маринковић. Добривоје који је ту рођен и одрастао још као дечак слушао је приче о скривеном благу Обреновића које се налази у старом бунару.

Породица Маринковић је поред Милошеве куће, саградила и своју нову у којој живи Добривоје са супругом Андријаном/ Фото: РИНА

„Ову кућу кнез је поклонио мом  прадеди Михаилу, а приче о благу слушам од малих ногу. Моји су чули да се у бунару налазио укопан огроман ћуп пун златника. Повучени таквим причама отишли су код једне жене за коју се у нашем селу веровало да је видовита и питали за мишљење. Она је потврдила причу да благо постоји, али да ће га пронаћи неко ко буде наишао док га они буду тражили“, рекао је Добривоје за РИНУ.

Према причи која се у породици Маринковић преноси са колена на колено, Добривојев отац и ујак пре неколико деценија ушли су у бунар и почели потрагу за скривеним благом.

„Отац ми је причао да је угледао велики ћуп, али да је баш у том моменту наишао један рођак и они сетивши се речи видовите жене изашли су из бунара како благо не би завршило у његовим рукама. Кад су се вратили земља се обрушила и више никад нису могли опет да пронађу тај ћуп. Ја сам касније тај бунар средио и привео намени, па се више нико није спуштао у њега“, открива овај мештанин Горње Црнуће.

Иако ћуп пун злата за који се веровало да се налази у бунару никад није пронађен, Добривоје каже да су се врло често на имању, приликом обављања свакодневних пољопривредних послова могли уочити необични златници, танки као папир, али и много крупније вредније ствари.

Приче о благу Милоша Обреновића још увек се препричавају у овом крају, фото: РИНА

„Док смо окопавали башту, нађен је велики сервис за који се претпставља да је кнегиње Љубице, међутим отац како га није на време приметио ударио је лопатом и пола је сасвим случајно разбио. Многи су касније мислили да смо се ми од пронађеног Милошевог блага обогатили, али истина је да осим тих ситних златника ништа више нисмо пронашли  и све што имамо зарадили смо са наших десет прстију“, рекао је овај домаћин.

Бунар за који се верује да скрива благо Обрновића, фото: РИНА

Породица Маринковић је поред Милошеве куће, саградила и своју нову у којој живи Добривоје са супругом Андријаном. Имање у Горњој Црнући ове године посетило је на стотине људи жељни да виде чувени привремни српски двор и упознају се са српском историјом, а кустоси су управо ови брачни другови.

РИНА / ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


gornji milanovac gornja crnuca bunar blago milos obrenovic

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.794.489 посета
Тренутно на сајту: 397 посетилац(a)