Да ли је на Дан ослобођења пало помирење партизана и четника? 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji             

 
Да ли је на Дан ослобођења пало помирење партизана и четника?
Trenutno na sajtu: 640       |       Podeli:
01.10.2018 | 0 коментар(а)



Чачак – На Спомен парку свечано су постављени венци у знак обележавања Дана ослобођења Чачка.



Оно што је ову манифестацију учинило јединственом јесте учешће града по први пут у организацији, па се наметнуло питање да ли ће доћи до историјског помирења партизана и четника. Након полагања венаца, у сали Дома културе биће одржана свечана акедемија на којој ће говорити историчари.

Милић: Помирење две идеологије биће дуготрајан процес

“На академији ће бити присутна оба покрета, као и градско руководство. Ми смо пре два месеца кренули са причом о помирењу, али морамо организовати округле столове и предавања са еминетним историчарима који ће расветлити историју, а верујем и довести до правих чињеница. А, да ли ће до помирења доћи видећемо за једно четири, пет година. Ја мислим да је ово корак напред, јер смо довели оба покрета за исти сто да разговарају”, рекао је Владан Милић, помоћник градоначелника за област друштвених делатности.

На спомен парк у Чачку стигли и четници из Ариља, фото: Глас западне Србије

Чланови Равногорског покрета ГО у Чачку кажу да су четници увек палили свеће за своје претке и обележавали Дан ослобођења.

Уз српске заставе обележен Дан Ослобођења Чачка, фото: Глас западне Србије

“Дошло је време да нема раскола у народу и да крене све на боље. Комунистичка свест је доста јака, много је угњетаван народ са те стране да не моћже дса сазри. Ми никада нисмо били против, али они су нас омаловажавали, не знамо шта смо ми за њих. Ми смо Срби, требало би сви заједно да будемо”, каже један од равногораца.

 

Стоја Стевановић унука војводе Јована Бојовића који је тог давног 1. октобра 1941. први са бомбом ушао у Чачак, каже да су њихови преци дали животе за отаџбину и да се то не сме заборавити.

Стоја Стевановић, фото: Глас западне Србије

“Мој деда борио се за краља и отаџбину. Био познати херој, моја породица годинама је била потчињавана управо због тога. Али партизане никад нисмо доживаљавале као непријатеље, јер је ту било и чланова наше ближе породице. Све те поделе немају смисла јер сви смо један народ и најважнији је мир”, изјавила је Стоја Стевановић.

 

Фото: Глас западне Србије

Са друге стране, Боле Лукић, председник СУБНОРА, за ГЗС каже да је дугачак пут који води до помирења ове две идеологије.

“Овај покупшај са учешћем града у обележавању манифестације, не значи помирење. Ми смо као и сваке године на свој начин обележили овај дан. Градска власт је подржала иницијативу Равногорског покрета, градоначелник је формирао одбор који смо ми напустили јер нисмо желели да учествујемо у тако конципираном програму”, нагласио је Лукић.

 

Глас западне Србије

 

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


cetnici partizani oslobodjenje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.393.305 посета
Тренутно на сајту: 641 посетилац(a)