Милион динара за специјалисте 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Милион динара за специјалисте
Trenutno na sajtu: 471       |       Podeli:
20.09.2017 | 0 коментар(а)



Ужице - Уколико се прихвати одлука градског Савета за здравље, од наредне године Град Ужице ће учествовати

у финансирању дела трошкова за волонтерске и дефицитарне специјализације за лекаре који су незапослени.

За ту намену би требало да буде одвојено милион динара у градском буџету, а појединачни годишњи износ финансијске подршке будућим специјалистима требало би да буде од 130.000 до 140.000 динара.

“То су износи које ћемо директно уплаћивати Медицинском факултету, док ће остале трошкове сносити специјализанти”, казао је за Данас Видоје Дрндаревић, градски већник и председник Савета за здравље града, и додао да "број специјализација, које одобрава и финансира Министарство здравља, није довољан за дом здравља и болницу у Ужицу".

Биће утврђено који су то специјалисти дефицитарни, након што Министарство утврди квоту о броју специјализација за наредну годину и после договора са челницима здравствених установа у граду. Уследиће израда правилника и утврђивање критеријума по којима ће се бирати кандидати на конкурсу, а међу њима, како је истакао, биће просек и дужина студирања, као и услов да је лекар са територије Ужица.

Он је најавио да ће се уговорима будући специјалисти обавезати на то да ће одређени број година радити у ужичком здравству али, како додаје, Град не може да им гарантује радна места у Дому здравља и Општој болници, јер то није у надлежности локалне самоуправе већ Владе Србије али ће, како је додао, имати предност у запошљавању.

“Првенствено ћемо стипендирати кадрове који недостају дому здравља и болници али, ако им не понудимо посао, они ће моћи да се запосле у приватној пракси, што значи да ће остати у Ужицу и да ће грађани Ужица имати корист од тога”, каже Дрндаревић.

Наводећи да подржава идеју о суфинансирању стипендија, др Јелена Раковић Радивојевић, директорка Опште болнице Ужице, истиче да је најважније да се утврде јасни критеријуму при избору кандидата и да се, уз сагласност болнице и дома здравља, додељују стипендије за оне специјалности које су стварно дефицитарне, као и то да се утврде обавезе Града и будућих специјалиста, али и начин њиховог запошљавања. Она је додала да тој установи недостају специјалисти опште хирургије, дечји хирурзи, пластични хирурзи, гинеколози, па и радиолози.

И прим. др Славка Митричевић, донедавно директорка Дома здравља, наводи да је суфинансирање волонтерских стипендија израз значајне подршке локалне самоуправе.

“Требало би да се успостави и добра комуникација са Здравственим центром Ужице и РФЗО како би специјалисте чекао стални посао”, казала је др Митричевић, уз подсећање да Дом здравља у Ужицу, због близине болнице, нема специјалистичку службу, али да и тој установи недостају три гинеколога.

На посао чека 21 лекар

Према подацима ужичке филијале Националне службе за запошљавање, без посла је тренутно 21 доктор медицине, од којих петоро чека на посао дуже од једне године, али у тој евиденцији нема ниједног лекара специјалисте.

 

Данас




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.807.641 посета
Тренутно на сајту: 471 посетилац(a)