Почињу радови на уређењу Хаџи-Проданове пећине 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća              Todorović: Velika imena iz sveta hirurgije u našem gradu              Dr Hektor Vilka Melendes iz UK do detalja opisao transplantaciju jetre i tankog creva od živog donora              Čačak ugostio više od 400 najeminentnijih srpskih hirurga              U Čačku prikazan „hamburški zahvat”, čuveni dr Dejan Bogoevski predstavio srpskim kolegama nove hirurške metode u lečenju hroničnog pankreatitisa             

 
Почињу радови на уређењу Хаџи-Проданове пећине
Trenutno na sajtu: 624       |       Podeli:
04.09.2018 | 0 коментар(а)



Ивањица - Општина Ивањица расписала је јавну набавку радова за уређење Хаџи-Проданове пећине у Рашчићима код Ивањице.

Укупна вредност пројекта је 12. 834.560 динара, Министарство туризма је издвојило осам милиона динара док ће се разлика обезбедити из буџета општине Ивањица.

Пројектом је предвиђено декоративно осветљење пећине хладном расветом, постављање пешачких стаза као и њено унутрашње и партерно уређење. Биће изграђена заштитна ограда и сувенирница у непосредној близини самог улаза у пећину. Према плановима радови ће трајати три месеца, након чега ће пећина бити отворена за посетиоце.

На самом улазу у Хаџи-Проданову пећину налази се црква „Аџијина” која је реконструисана у претходном периоду када је урађен и потпорни зид и степенишни прилаз. Такође, ту је и окачено црквено звоно, поклон краља Александра.

Иначе, пећина је добила име по Карађорђевом војводи Хаџи Продану Глигоријевићу, који је у пећину склањао збегове за време Првог српског устанка. Ранији називи су Рашћанска пећина и Шљепаја.

Испитана дужина пећине је око 400 метара и састоји се од два спрата. Према непотврђеној легенди излаз из ње налази се у драгачевском селу Котража. Доњи спрат пећине поред главног има и два споредна канала. Улазни део је широк и висок око 3 метра и завршава се сужењем иза кога се налазе простране дворане које су дугачке око 50 и широке 15 метара. Десна страна ове дворане покривена је бигреним саливом и серијом плитких базенчића. У централном делу дворане налазе се дебели сталактити и сталагнити, а на странама моћни саливи као окамењени водопади. Дворана се завршава са два мања продора-процепа. Горњи спрат почиње из дворане главног канала и испуњен је разнобојним и разноврсним накитом.

Пећина се сврстава у малобројна вишеслојна палеолитска налазишта на централном Балкану и пружа велики потенцијал за будућа истраживања. Станиште је знатне популације слепих мишева.

ГЗС

 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.861.073 посета
Тренутно на сајту: 623 посетилац(a)