Традиционално обичајно право у Србији јаче од закона, још увек се сматра да је женско дете „туђа кућа” 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Традиционално обичајно право у Србији јаче од закона, још увек се сматра да је женско дете „туђа кућа”
Trenutno na sajtu: 398       |       Podeli:
08.09.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Иако су пред законом једнаки и жене и мушкарци, традиционално обичајно право још увек није у потпуности искорењено



тако да врло често нарочито у руралним срединама сестре се још увек одричу наследства у корист своје браће. И то, ако их питате, чине врло радо и зато што сматрају да тако треба и "ред" је. Обичаји на овим просторима не предају битку пред правилима прописаним законом. Према статистичким подацима и данас се свака друга жена у Србији одриче имовине у корист браће.

„Ја сам се одрекла куће са 10 ари плаца у корист брата и није ми жао. Никада не бих узела брату, никада то не бих учинила”, рекла је за РИНУ Гордана Станковић.

Слична ситуација је и код Марине Јаневске која каже да је битно да њу браћа воле и она њих и да су увек добродошли једни код других.

„Ја волим моју браћу, ако имају они, исто је као да имам и ја. Када је била оставинска расправа са задовољством сам се одрекла имовине и уступила је браћи”, рекла је она.

Овај обичај дубоко је укорењен у српској традиционалној култури како би се очувала имовина, презиме и крсна слава и нарочито је био изражен у сеоским срединама.

„Већ од средњег века па надаље у доба породичне задруге постоји патријархални модел наслеђивања. Заправо наслеђивали су земљу и имовину искључиво мушкарци у породици док жене и нису имале право наслеђивања. Тако имамо удовичко уживање земље, рецимо када жена остане удовица она има право да ужива имовину мужа али не и да је наследи”, рекла је етнолог Ивана Ћирјаковић.

Одлуке да се одрекну имовине у корист брата жене често доносе не размишљајући о својим правима, па и даље верују да су удајом изгубиле све имовинске везе са породицом из које потичу.

„Наш закон о наслеђивању управо то говори да су пред законом сви једнаки и брат и сестра и свако од њих даје наследничку изјаву пред судом да ли се прихвата или не наследства. У оставинском поступку учесник који се не прихвати наслеђа, закон каже ако има малолетне деце, морају се и она позвати да се изјасне”, истиче адвокат Божидар Славковић.

Много се данас говори о еманципацији и људским правима али када дође на ред прича о имовини жена и право наслеђивања родитељског имања онда настаје мук. Чувена реченица „Женско дете, туђа кућа“ и „Ако хоћеш да се замериш са братом, узми му део”, ступају на снагу. Оно што је важније од закона и обичајног права јесте да се брат и сестра договоре.

 

ГЗС/РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


SRBIJA OBICAJNO PRAVO TUDJA KUCA ZENSKO DETE

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.498.974 посета
Тренутно на сајту: 399 посетилац(a)