Панел 26: Дигитална платформа за Индустрију 4.0 одржана у пожешкој компанији Инмолд 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Панел 26: Дигитална платформа за Индустрију 4.0 одржана у пожешкој компанији Инмолд
Trenutno na sajtu: 433       |       Podeli:
14.10.2020 | 0 коментар(а)



Пожега - Машински факултет Универзитета у Београду, са пожешком компанијом Инмолд и уз подршку Привредне коморе Србије,
Панел 26: Дигитална платформа за Индустрију 4.0 одржан у пожешкој компанији Инмолд, Фото: ГЗС

организовао је  стручни скуп – Панел: Индустрија  4.0 – Нова индустријализација Србије  са циљем да се кроз дијалог представника међународних експерата, научне заједнице и водећих компанија у индустријском сектору, препознају приоритети, кључни изазови и могућности у креирању стратешких праваца за примену модела Индустрије 4.0.

Горан Јанковић, власник компаније Инмолд, Фото: ГЗС

Горан Јанковић, власник компаније Инмолд  каже да је до сада развој модерне индустрије ишао својим током  као и развој информатике, док је индустрија користила достигнућа информатике по потреби.

„ Нови приступ је да се реална индустрија и информатика повежу и убудуће плове кроз привредни живот заједно, да се сва достигнућа у једној и у другој области сједине у једно и омогуће хуманију производњу, а уједно и аутоматизовану.   Инмолд је спознао значај дигиталне платформе јер фирме које не буду почеле на овај начин да послују  од набавке , продаје, рачуноводства и других служби и да на томе интезивно раде заостајаће и у неком  временском интервалу , од  15. година, неће више постојати. Не желим да се то деси мојој компанији и имам плодно тло јер су запослени млади људи у фирми који то могу подићи на виши ниво“,каже Јанковић.

После свеобухватне анализе позитивних искустава најразвијенијих земаља, које су уз помоћ и финансијску подршку својих влада, већ развиле и примениле националне програме И4.0, стручњаци Машинског факултета су направили Дигиталну платформу за Србију.

То је план дигитализације и аутоматизације српске индустрије, на свим нивоима, уз коришћење елемената Индустрије 4.0,каже Видосав Мајсторовић, професор Машинског факултета у Београду.

Видосав Мајсторовић, професор на Машинском факултету у Београду, Фото: ГЗС

„ То је глобални Међународни пројекат који је почео 2011. године да  се развија у Немачкој,а у наредних шест година све остале развијене земље донеле су националне програме за примену овог концепта у пракси. Србија је на конференцији која је 2019. године одржана на Машинском факултету у Београду усвојила свој национални програм за Индустрију 4.0. То је нови модел аутоматизације технолошког система, али од 2011. године када је била орјентисана производња дошли смо до тога да се  о индустрији 4.0 говори са различитих аспеката. Говори се о томе да имамо паметне производе, паметне путеве, возила, паметне преносе електричне енергије. Тај нови концепт аутоматизације заснива се на томе да у производним фабрикама имамо сајбер физичке системе  код којих су интегрисани рачунари и машине које праве одговарајући производ. Те машине су умрежене, користећи интернет концепте , интернет структуру и целине преко којих се врши аутоматско управљање и све је то подржано одговарајућом техником вештачке интелигенције тако да човек из функције праћења, надгледања и доношења одлука у паметним фабрикама доведен у функцију праћења по потреби.  Долазимо до тога да такви системи могу између себе да комуницирају и размењују информације и да сами доносе одлуке, тако да човек постаје сарадник , а не главна особа која надгледа, каже Видосав Мајсторовић,професор Машинског факултета у Београду.  Он додаје да концепт индустрије 4.0 осим Инмолда, примењује Металац из Горњег Милановца, Ива 28, Термометал Ада Потисје, као и поједини погони у Компанији Слобода Чачак.

Ана Лапчевић, директорка РПК Ужице, Фото: ГЗС

Ана Лапчевић, директорка Регионалне привредне коморе Ужице каже да је пандемија Ковида поспешила примену дигиталне платформе у  индустрији и изразила очекивања да ће велики број привредника убрзано кренути у овом правцу.

„ Оваква окупљања као што је овај панел јако помажу у том процесу и примери су добре праксе. Конкретна искуства оних који у томе учествују и њихови успеси најбоље ће мотивисати остале и охрабрити их да на време схвате да је дигитализација неминовна у индустрији , каже Лапчевић.

 

 

 

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Inmold pozega goran jankovic digitalna platforma industrija majstorovic dualno obrazovanje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.435.261 посета
Тренутно на сајту: 433 посетилац(a)