Нове сорте шљива: нада и крина уз бок чачанске родне 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Нове сорте шљива: нада и крина уз бок чачанске родне
Trenutno na sajtu: 527       |       Podeli:
12.07.2019 | 0 коментар(а)



Чачак – Истраживачи чачанског Института за воћарство спровели су протеклих година на три локалитета у Србији

испитивање неких сората шљиве створених у тој научној установи, и утврдили да су нове, нада и крина, уз бок чачанској родној која важи за изузетно приносну сорту. У свом научном раду они закључују да и нада и крина могу бити интересантне за гајење у комерцијалним засадима.

Све три испитиване сорте – родна, крина, нада – праћене су у засадима подигнутим на три места у Србији, Љубићу и Бресници код Чачка и Стапару код Ваљева, у приближним агроеколошким условима, свуда на смоници. Чачак је 2016. имао просечну годишњу температуру од 10,9 степени Целзијуса и просечну годишњу количину падавина од 695 милиметара, Ваљево 12,5 степени и 980 мм падавина. Све три сорте имале су приближно време цветања на сва три локалитета.

Оно што воћаре највише занима јесте, разуме се, принос. Нада је у Љубићу дана 21,81 килограм по стаблу, у Стапару 23,33, Бресници 20,68. Крина у Љубићу 22,57, Стапару 24,26, Бресници 20,51. Чачанска родна у Љубићу 31,98, Стапару 33,92, Бресници 33,82. По хектару, просечан принос наде је 10,97 тона, крине 11,22 а чачанске родне 16,62 тоне.

Истраживачи, иначе, истичу да је једно од најважнијих својстава нове сорте нада толерантност на шарку шљиве.

Током 72 године постојања, Институт у Чачку створио је 17 нових сората шљиве, од којих чачанска лепотица и чачанска родна већ четири деценије јесу окосница гајења шљиве у овом делу Европе.

РИНА

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.809.186 посета
Тренутно на сајту: 528 посетилац(a)