Цигарете годишње убију 15.000 људи у Србији, пушачи месечно изгоре рату кредита за стан 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Цигарете годишње убију 15.000 људи у Србији, пушачи месечно изгоре рату кредита за стан
Trenutno na sajtu: 311       |       Podeli:
31.01.2020 | 0 коментар(а)



Брачни пар Јанковић из околине Чачка били су дугогодишњи пушачи, а одлуку да престану да пуше донели су уочи Нове године.

Како кажу, много им је лакше када су заједно у овој борби, која је , признају тешка.
“ Није лако, првих дана је било најтеже, просто не знам шта ћу са рукама. Кафу сам четврти дан престала да пијем, нисам веровала да ћу осећати кризе. Поносна сам што смо истрајали. Здравље је било на првом месту, а решење стамбеног питања је превагнуло, јер супруг и ја смо месечно изгорели рату кредита за добар двособан стан”, каже Ивана.

За Иваниног супруга Момчила, сваки дан је победа, јер како каже пушач је од 16. године.

“Почео сам у школи, било је то више неко такмичење, да ниси прави мушкарац ако не пушиш.Имао сам доста здравствених проблема, бронхитис као мали, а сада, са 42. године , циркулација ми је доста лоша, а ни генетске предиспозиције ми не иду у прилог”, каже Момчило за ГЗС.

Свака трећа особа у Србији је пушач, а много више становника изложено је негативном утицају дуванског дима, подаци су са којима је Србија дочекала Национални дан без дуванског дима, који се сваке године обележава 31. јануара.
На скупу поводом Националног дана без дувана "Живот без дувана - за бољу будућност наших генерација" у Београду речено је да је у поредјењу са 2018. годином, када је проценат пушача износио 37 одсто, у 2019. години у популацији старијих од 18 година проценат пушача смањен и износи 35 одсто.

Шеф канцеларије Светске здравствене организације (СЗО) у Србији Марјан Ивануша каже да у Србији 15.000 људи годишње умре због последица пушења, то је као да на сваких десет година "избришете Крагујевац", а на свака два сата умре по једна особа од карцинома плућа.

Мере превенције које дају резултате су повећање цена дуванских производа, строжа примена забране продаје дуванских производа малолетним особама, строга забрана оглашавања дуванских производа и графичка упозорења на свим паклицама дуванских производа. 

 Директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" Верица Јовановић навела је да у просеку сваки пунолетну пушач у Србији пуши 17 цигарета дневно, да сваки пети озбиљно размишља да престане да пуши.

 



ГЗС / Блиц




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


cigarete dim nacionalni dan duvanski

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.229.404 посета
Тренутно на сајту: 312 посетилац(a)