Сезона ће бити добра, али само ако буде имао ко да ради у малињацима 


Danas oblačno i toplo, u drugom delu dana mestimično sa kiša              Dveri predale izbornu listu za lokalne izbore u Čačku              SPC i vernici obeležavaju Veliki četvrtak             

 
Сезона ће бити добра, али само ако буде имао ко да ради у малињацима
Trenutno na sajtu: 487       |       Podeli:
31.03.2020 | 0 коментар(а)



Српска залеђена малина већ има извозну цену већу од два евра за килограм,
Илустрација, фото: ГЗС

уз сталну тражњу и потенцијални раст цене. Малинари би ове сезоне, први пут после дугог низа година, могли да профитирају, али само ако буде имао ко да ради у малињацима.

Председник Асоцијације произвођача малина и купина Србије Добривоје Радовић за "Блиц" каже да је држава урадила добар посао штитећи пољопривредне произвођаче од заразе, али упозорава да у овом периоду, када у малињацима треба урадити доста посла, од одабира и везивања изданака до ђубрења, недостаје радне снаге.

„Веома је тешко, радика нема, у малињацима и купињацима је по двоје-троје људи максимално, јер старе не можемо изводити, а млади који су дошли из градова или иностранства су у изолацији, тако да од њих нема помоћи. Могућности су ограничене, али је ипак око 50 одсто радова у вези са овим временским периодом урађено“, прича Радовић, додајући да очекује да 20 одсто малињака и купињака у Србији остане неприпремљено за сезону бербе.

С друге стране, и поред ограничене производње, домаће произвођаче црвеног злата радују вести да у овом тренутку српска малина на светском тржишту има одличну цену, уз тенденцију раста и тражње и цене.

„ У хладњачама нема ни пет одсто од 60.000 тона прошлогодишњег рода, јер се камиони сваки дан товаре и иду у извоз, пошто је на светском тржишту тражња све већа, с обзиром на то да сви знају за добра својства малине у заштити и подизању имунитета. У јануару је авансна цена наше малине у извозу била 1,22 евра, сада мали хладњачари извозницима малину продају по цени од око 250 динара за килограм плус ПДВ, тако да у извозу српска малина има цену већу од два евра“, каже Радовић, наглашавајући да све то упућује да ће и овосезонска малина имати добру тражњу и цену и у откупу и извозу.

Упозорава, међутим, да произвођачи зато у наредних десетак дана морају урадити све што је потребно, јер у супротном, за два месеца неће имати шта да траже у малињацима.

Иначе, почетком године Министарство пољопривреде је објавило списак прогнозираних откупних цена појединих најзначајнијих пољопривредних производа, а по тој прогнози откупна цена малине ове године кретаће се од 0,8 до једног евра. С друге стране, Јован Милинковић из Пољопривредне стручне и саветодавне службе сматра да је, због ванредног стања и временских прилика, сувише рано за прогнозе, али се слаже са проценом малинара.

„ Мислим да ће откупна цена малине бити далеко већа, јер и по изјавама хладњачара залихе прошлогодишњег рода су минималне, доста је извезено и извози се, тако да тржиште није засићено. Уз то, у Чилеу рода малине због временских неприлика готово да није ни било, тако да ће нам због тога и глобална тражња ићи на руку“, каже Милинковић за „Блиц".

Попут Радовића, и он наводи да је предуслов предуслова за успешну сезону то да се пољопривредницима омогући да раде у условима ванредног стања.

“Произвођачима се једноставно мора омогућити да раде без ограничења кретања, јер се ни малина ни шљива не могу посадити, обрадити и применити агротехничке мере од куће, него под ведрим небом. Пољопривредници су и иначе најмање ризична група, рад у њивама није у великим групама, тако да се надам да ће држава имати разумевања за њихов апел да им се продужи време кретања“ поручује Милинковић.                                                                                                                     

Према речима Слободана Јаничића, малинара из осечанског села Лопатња, најбоље би било када би откупна цена малине била 1,7 евра по килограму, а килограм купине 80 евроценти.

„Тада би могло нешто да се заради. Ипак, тешко је проценити како ће бити ове године, јер све зависи шта ће се догодити у наредна два месеца, колико ће епидемија потрајати и, коначно, да ли ћемо имати и берача“, сматра Јанчић.

 

ГЗС/Блиц




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


MALINE CENA SEZONA

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.900.776 посета
Тренутно на сајту: 488 посетилац(a)