Право учешћа на такмичењу мајстора трубе имају сви пријављени оркестри које предводи мајстор трубе који је стекао то звање.
Садржај такмичарског програма (број, дужину трајања, као и врсту нумера са којима ће се мајстори трубе представити) утвдиће у име организатора Центар за културу у Гучи, а у договору са трубачима и у зависности од броја пријављених оркестара.
Мајстори струбе могу сами предложити жири, а остављена је и могућност да уместо (стручног) жирија мајстори трубе сами прогласе победника (свако од пријављених гласа за кога сматра да је најбољи, осим за себе). Гласање ће се највероватније вршити електронским путем.
За учешће на такмичењу сваки оркестар добија награду у новчаном износу од 100.000 динара и Повељу "Десимир Перишић", а победник 1.000.000 динара и статуу.

Фото: Глас западне Србије
"Ово је прилика за окупљање и дружење мајстора трубе. Поклон народу. Такмичење најбољих међу најбољима. А победник, не само што ће освојити милион и статуу "Десимир Перишић" - први мајстор трубе, он ће из Гуче понети и још нешто изузетно важно - до следећег Сабора биће званични представник Србије у свету када је труба у питању", наводи се у саопштењу организатора.
Надметање, награде и признања, не треба да буду на првом месту, сматрају у Саборском одбору и додају да је реч о потпуно новом концепту Сабора, који има за циљ да врати публику и афирмише Српску трубу и окупи најбоље трубаче које данас имамо.
"Нови концепт Сабора има за циљ да у Гучи искључиво окупља трубачке оркестре учеснике финалног такмичења и такмичења мајстора трубе. Организатор ће посебну пажњу посветити маркетингу Сабора кроз представљње ових трубачких оркестара у медијима пре, за време, и након Сабора (пре Сабора чиниће то редоследом како се буду пријављивали)", пише и сапштењу.
Рок за подношење пријава за 56. Сабор је 01. јул (пријаве се подносе на адресу: Центар за културу и спорт општине Лучани у Гучи, трг Слободе бб, на прописаном обрасцу). Пријаве се подносе поштом, као и на мејл. direktor@cksguca.rs или info@cksguca.rs.
Глас западне Србије