Све више деце у сеоским вртићима, родитељи задовољни условима 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Све више деце у сеоским вртићима, родитељи задовољни условима
Trenutno na sajtu: 414       |       Podeli:
19.11.2017 | 0 коментар(а)



Горњи Милановац – У горњомилановачку предшколску установу “Сунце” у овом тренутку

уписано је 1210 малишана са подручја ове општине. Међутим оно што је занимљиво 82 малишана налазе се у издвојеним одељењима на сеоском подручју, где је предшколска установа уз помоћ локалне самоуправе отворила јединице дечијег вртића.

Иако до јединог вртића у подсувоборском селу Прањани поједини малишани путују сатима, њихови родитељи захвални су локалној самоуправи и предшколској установи за формирање и финансирање овог истуреног одељења у којем се сваке године бележи благ раст најмлађих.

“По броју уписане деце на сеоском подручју, водеће место има објекат у Прањанима, са 48 уписане деце. Овде бораве деца од јасленог доба, до предшколства. Тренутно имамо 18 предшколаца у овом објекту. Услови за боравак и правилан раст и развој деце задовољавају стандарде које просветни закон државе Србије прописује. Градњом овог објекта деца на сеоском подручју добила су исте услове као на градском подручју. Поред општине, фондација Новака Ђоковића која је овај објекат опремила мобилијаром догодило се нешто што је важно за овај крај, а то је пораст броја деце на овом подручју што је прва победа над белом кугом у горњомилановачким селима након дужег временског периода”, казала је за Глас западне Србије Маја Миловић директор ове предшколске установе.

Директорка ПУ "Сунце" Марија Миловић, фото: Глас западне Србије

Она је казала да је слична ситуација на издвојеном одељењу на Руднику где услуге користи 34 малишана. “Услови у овим објектима ни мало се не разликују од градских, али од свега тога посебно нас радује што се сваке године број у њима повећава" нагласила је Миловић.

Гордана Рајчевић на месту васпитача истуреног одељења у Прањанима ради 9 година. Она каже да је право задовољство радити са децом чија колевка се заљуљала на селу.

“То су дивна деца, која упркос томе што одрастају на сеоском подручју, показују интересовање за активности које имамо. Скоро сваке седмице имамо креактивну радионицу којој родитељи присуствују и раде са децом. Одзив је задовољавајућ, с обзиром да сви имају обавезе због посла. Тема радионице зависи од области коју радимо. Последње седмице смо имали чак две креативне радионице на којима смо правили макете града и села.” казала је Рајчевић.

Она је нагласила да је план и програм у свим установама сличан, али да је у овом случају различитост јер се изводи ван градских средина, односно на сеоском подручју што има и својих предности.

Прањани;  На креативним радионицама присуствују и родитељи малишана

"Ова деца која су рођена на селу имају прилику да се свакодневно сусрећу са домаћим животињама и упознају саприродом, где већ имају стечена знања и то сматрам великом предношћу у односуна своје вршњаке који живе у градској средини. Наравно деци у урбаним насељимадалеко су доступнији неки други појмови” сматра Рајчевић.

У предшколску установу долазе деца из свих засеока Прањана, али и суседних села Брајића, Катрића а занимљиво је да је једна од најредовнијих шестогодишња Марина Кнежевић која свакодневно превали у пратњи родитеља или комшија око 35 километара из засеока Тиња у селу Богданица. Ипак удаљеност према речима васпитачице није препрека да свакодневно доводе децу у вртић.

Јасминка Вуковићиз села Катрићи каже да се довија на разне начине јер је аутобуски саобраћај нередован па се за превоз сналазе на разне начине.

 Јасминка Вуковић са сином Огњеном, фото: М.Папић

“Сматрам да је ово веома важноза свако дете јер у овом узрасту почињу да се формирају као личности а са другестране неће ни у чему заостајати од својих вршњака из градова. Веома самзадовољна условима и пажњом која им се указује у овом сеоском вртићу тако данам све те обавезе не падају тешко” прича Јасминка, мајка шестогодишњег Огњена Вуковића из села Катрићи.

Иначе директорка установе Маја Миловић каже да је у плану отварање Огледно – истраживачког центра, првог таквог у предшколским установама у Србији.

“У овом пројекту су учествовали васпитачи, медицинске сестре и техничко особље из наше Установе. Планирано је и проширење Центра у сарадњи са Регионалним центром у Чачку” каже Миловић.

Глас западне Србије, М. Папић




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.758.768 посета
Тренутно на сајту: 414 посетилац(a)