Сећања на славне претке у Градској библиотеци 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Сећања на славне претке у Градској библиотеци
Trenutno na sajtu: 470       |       Podeli:
16.12.2014 | 0 коментар(а)



Чачак - Градска библиотека „Владислав Петковић Дис“ у Чачку одржала је акцију прикупљања породичних успомена

из Првог светског рата. Пројекат „Мобилизација сећања“, под покровитељством je Еуропеане одржан у три града: Београду, Новом Саду и Чачку.

Више од 50 потомака, донело је у градску Библиотеку предмете који су прецима припадали или коришћени током Великог рата, да би се та грађа евидентирала и дигитализовала.Уједно су забележене и приче које прате ордење, споменице, дипломе, дневнике, писма, фотографије, дописнице, оружје, укупно 91 прича и 267 предмета. У једном дану скенирано је преко 2.000 страница грађе, а забележено је на видео снимку и 15 усмених сведочења, истакао је Богдан Трифуновић, координатор пројекта.

Сељак са 12 ордена

На сајту Градске библиотеке објављено је и неколико занимљивих сећања и чињеница у вези са Првим светским ратом.

Радосав Топаловић

Радосав Топаловић (1889-1941) донео је из ратова од 1912. до 1918. године 12 ордена! На Церу је добио за осведочену личну храброст Карађорђеву звезду са мачевима, касније друга одличја, а кући се вратио у чину мајора.

Прикупљању породичних сећања придружио се и Љубиша Глишић. Он је даровао дневник деде Божидара Глишића (1887), сарача из Крушевца. Божидар је забележио сву голготу српске војске преко Албаније, описао стање на Солунском фронту, пробој и борбе за ослобођење земље.

Сећања на славне претке приложили су и др Олга и проф. др Љубомир Вулићевић из Београда. Олга је унука апотекара Радивоја Пантовића (1878-1939), тридесетих година прошлог века и председника чачанске општине. У Великом рату Радивоје Пантовић био је у апотекарском воду и оставио је 1916. године белешке са Крфа, острва Вида и фронта о здравственом стању српске војске која је прешла Албанију.

Оригинални предмети након дигитализације одмах су враћени доносиоцима. Прикупљени материјал ће уз сагласност доносилаца бити објављен на порталу Еуропеана 1914-1918 (http://www.europeana1914-1918.eu/sr)

Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.846.598 посета
Тренутно на сајту: 470 посетилац(a)