Драгачевски малињаци јачају румунску љубав 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike             

 
Драгачевски малињаци јачају румунску љубав
Trenutno na sajtu: 451       |       Podeli:
19.07.2019 | 0 коментар(а)



Гуча - Док се Срби жале да у нашој земљи нема посла, иду у Црну Гору и Хрватску да раде сезонске послове, драгачевске малињаке већ десет година беру – Румуни!
Драгачевски малињаци јачају румунску љубав, Фото: РИНА

Петочлана породица Бајку живи на самој граници са Молдавијом и овог јула стигли су у Котражу код Сава Добросављевића. Заједно у врсти од јутра до мрака су Марија и Веронел, брачни пар, којима је ово идеалан начин да напуне свој кућни буџет, али и да ојачају своју љубав.

 Марија и Веронел Бајку и ове године су у берби малина у домаћинству Добросављевића из Котраже, Фото: РИНА

“Сваког лета смо овде у Драгачеву. Навикли смо се на газду, а и он на нас. Радимо пуно, али добро и зарадимо, код нас у Румунији то не би могли. Овај драгачевски ваздух позитивно делује на нас, па ми је муж све лепши и лепши”, рекла је кроз шалу Марија Бајку и додаје.

“Кад смо кући имамо бројне обавезе и немамо кад да се посветимо једно другом. Овде у малињаку смо заједно по цео дан”, каже Марија.

 Марија Бајку, сезонска радница, Фото: РИНА

Једно другом дају моралну, али и сваку другу подршку јер посао у малињаку није ни мало лак.

 “Овде су и мој отац и два брата. Сви заједно радимо. Није лоше, задовољни смо. Добро смо плаћени, што је најважније. Са бербом крећемо око 6 сати ујутру и беремо до пола осам, имамо неколико пауза у току дана, а у просеку можемо да наберемо око 35 до 40 гајбица”, каже Веронел.

 Веронел Бајку, сезонски радник, Фото: РИНА

Домаћин, Саво Добросављевић каже да је добре раднике изузетно тешко наћи, покушавао је прво да ангажује наше људе, али није био задовољан.

 “Сваке године седнем у кола и пређем чак 1000 километара како бих у село довезао раднике из Румуније”, прича Саво и додаје да је из годину у годину берача све мање.

“Ретко ко сад хоће да бере малине и да се портуди. Сви само отаљавају тај посао како би зарадили новац за море. Пре су средњошколци радили, али сад им бране модерне мајке да не иду на врућину и да се муче у малињацима”, каже Саво.

Саво Добросављевић из Котраже сваке године ангажује сезонске раднике за бербу малине, Фото: РИНА

За Румуне као раднике, али и као људе има само похвалне речи. Док просечан берач може да набере око 30, они у просеку беру око 80 килограма дневно.

 “Они су пун погадак. Посвећени су послу, а најбитније је што су изузетно педантни и не остављају малину иза себе. Њихова дневница је 25 евра, што је много, али ја имам рачуницу да их платим јер раде веома ефикасно. Са њима сам сигуран и не сикирам се”, изјавио је Саво.

 Рад у малињаку траје до пола осам, а затим следи вечера, па дружење. Стана Добросављевић са гостима из Румуније нема никавих проблема.

“Нису избирљиви, воле нашу храну, а највише кромпир и пасуљ. Увече се заједно дружимо, слушамо музику и певамо. Споразумевамо се на све начине, мало на српском мало на енглеском, а највише рукама”, рекла је Стана.

 

РИНА






PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Savo Dobrosavljevic Kotraza berba maline rumuni sezonski radnici

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.736.207 посета
Тренутно на сајту: 452 посетилац(a)