Пожешка породица која је спасила Будимку 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Пожешка породица која је спасила Будимку
Trenutno na sajtu: 554       |       Podeli:
12.06.2020 | 1 коментар(а)



Пожега - Некадашњи гигант у преради воћа и поврћа, Будимка из Пожеге, од данас пише своју нову историју. После вишегодишњег стечаја,



домаћи инвеститор „ИТН група”, уложила је преко пет милиона евра како би позната фабрика поново оживела. У погонима се налази савремена технологија, која ће надалеко чувеним Будимкиним производима вратити стару славу.

„Успели смо да сачувамо старе рецептуре, али и стручњаке који су овде некада радили. Стари квалитет спојили смо са савременим технологијама и модерним начином производње. Сви који знају за џемове и сокове из Будимке, имаће прилику да се присете неких старих времена. Успели смо да сачувамо и поједину стару амбалажу, попут тетрапака и лимених кантица. Од свежег воћа праве се концентрати, који ће се касније употребљавати за сокове. Почињемо са јабуком, кајсијом, вишњом и поморанџом“, изјавио је за РИНУ, Александар Марковић, извршни директор „ИТН групе".

Александар Марковић, извршни директор „Будимке"

Поновно Отварање Будимке са нестрпљењем очекује преко пет хиљада локалних пољопривредника, јер ће сада откуп њиховог воћа бити загарантован.

„Код нас се на годишњем нивоу прераде тоне воћа. Већ имамо своје кооперанате са којима сарађујемо, циљ нам је да ту мрежу још више проширимо. Направили смо и договор са Пољопривредном школом, ући ћемо у систем дуалног образовња. Прехрамбени техничари и оператери на прехрамбеним машинама, стицаће своја прва практична знања у Будимки и имати могућност да овде остану и добију запослење након школовања, каже Марковић.

Савремена технологиија, стара рецептура

Пожешка Будимка је прошле године продата „ИТН групи“ из Земуна за 212,7 милиона динара. Планирано је да у почетној фази буде запослено 150 радника.

„Ово је велики празник за Пожегу и све њене грађане. Сви ми знамо шта је некада била Будимка и надамо се да ће вратити свој сјај. Као локална самоуправа потрудили смо се да обезебедимо све неопходне услове, како би фабрика што пре почела са поновним радом“, закључио је Ђорђе Никитовић, председник општине Пожега.

Иначе, обнову „Будимке” покренула је породица Марковић која је власник компаније „ITN group” са седиштем у Земуну. Компанију воде брачни пар Драган и Вера Марковић са синовима Александромо и Предрагом. Они у оквиру свог предузећа се веома успешно баве са три области. Заступници су најсавременијих брендова пољопривредних машина које пласирају на српско тржиште. Кључна делатност им је изградња фабрика по систему кључ у руке и у тој области имају изузетне референце у Србији и региону. То значи да пројектују, граде и опремају фабричка постројења за стране и домаће инвеститоре. Тако су последњих неколико година, реконструисали Имлек, затим Подравку, Фриком, Агрокор, Пик Бечај и многе друге. Веома успешно су приватизовали и хладњачу Косјерић, где данас посао води син Александар.

Та хладњача од губитника доспела је на треће место у Србији по извозу воћа и поврћа. Намера им је да Будимку, где данас покрећу прву производну линију, у што краћем року ставе на ноге. У току је опремање комора за дубоко замрзавање, где ће прве вишње бити лагероване за неколико седмица, а након тога крећу у још један подвиг где ће из корова потпуно реконструисати чувену будимкину кланицу која је осамдесетих година била позната у свету. Извозила је јунеће месо, у преко 30 највећих држава Европе, Америке, Азије и Африке. Мало ко зна да се у њој производио гулаш и месни наресци које је куповила америчка војска за своје маринце.

Тренутно стање Будимкине кланице

„Данас је та зграда пример људске небриге и срамоте стално се питам зашто Срби морају прво све да униште па онда праве наново. Овде имам преко 4.000 квадрата где је била најсавременија линија за клање и паковање најквалитетнијег говеђег меса. Данас је спаљена, опљачкана и све што се може у њој уништити и покасти однешено је. Након пуштања линије за прераду воћа и поврћа ово нам је први следећи задатак”, каже професор Драган Марковић власник „ITN group”.

Некадашња палета производа 

Он је додао да су у протеклих неколико месеци поставили потпуно нове инсталације, урадили безбедносне провере и инсталирали гасну станицу која ће сама трошити више енергента него цела Пожега.

 

РИНА/ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


pozega budimka markovic

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Jasna Lazarević

    Divno je kada su naši ljudi vlasnici fabrika u našoj zemlji. Puno sreće i uspeha porodici Marković.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 157.418.340 посета
    Тренутно на сајту: 552 посетилац(a)