Он је краљ чачанских кровова коме руке јесу гараве, али је образ чист 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Он је краљ чачанских кровова коме руке јесу гараве, али је образ чист
Trenutno na sajtu: 347       |       Podeli:
24.09.2021 | 0 коментар(а)



Чачак - Први снег већ је обелео у Србији, а са почетком грејне сезоне већ
Фото: РИНА

традиционално су најтраженији оџачари. Њихови телефони не престају да звоне, а на "интервенције" се чека и дуже од десет дана. Најчешћи узрок ове навале у другој половини септембра јесте добра стара навика код Срба, а то је да већина људи све ради у последњи час па тако и чисти димњаке. Ђуро Бајчев један је од ретких који гарави руке и пење се по крововима кућа у Моравичком округу дуже од две деценије.

"Оџак је веома важно очистити на време, али током лета скоро нико не зове. Сви се сете кад мало захлади и кад треба већ почети ложити ватру. Тада сам на терену и преко десет сати дневно и очисти се поприличан број димњака. Котао такође мора сваке године да се очисти и прегледа јер се дешава често да се пробуше током сезоне. Наши људи ложе све и свашта, то све проналазим у оџацима, чак је било и остатака гуме", рекао је Ђуро за РИНУ.

Из године у годину све је мање оних који желе да се баве овим послом. У Западној Србији осим Ђура постоји још само пар људи чије занимање је димничар иако је у јеку сезоне зарада и више него одлична. Када би хтели да раде, само у Чачку би десетак оџачара имало посла.

"Није лако, али кад се техника усаврши чишћење оџака и котлова не мора да буде ни претешко како некима изгледа. И ми се прилагођавамо, па се сада ређе пењемо по крововима кућа, јер користимо дугачку сајлу и пластичне цеви које сам сам конструисао, па тако се чисти углавном са земље", прича чачански краљ кровова.

У српском народу важи веровање да уколико сретнете оџачара да ће вам то тај дан донети срећу. Ђуро се на те констатације само осмехује.

"Наравно да им доносимо срећу кад им очистимо оџак, да ватра може добро да повуче и и ништа им се не запали. Дешава се и данас да људи помисле жељу кад ме сретну, ја се надам да им се и остварује", рекао је овај рођени Сомборац ког су животни путеви довели у град на Морави.

У зависности од локације цена чишћења оџака није се мењала, па тако уколико живите у граду потребно вам је од 1000 до 1500 динара да будете мирне главе кад је грејање у питању. Оно што је најважије код овог изузетно траженог занимање јесте да руке јесу увек гараве, али образ је увек чист.

 

 

ГЗС/РИНА

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


odzacar

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.472.417 посета
Тренутно на сајту: 348 посетилац(a)