Рудник Јармовац један од најстаријих у Европи и свету 


U Srbiji danas oblačno, mestimično kiša              Razlog havarije je obrušavanje zemlje, evo do kada će biti rešen problem sa vodom u Aveniji              Sutra Forum poslodavaca u Čačku, 10. maja u Gornjem Milanovcu              SNS Čačak - Čačanska opozicija ko pile u kučinama             

 
Рудник Јармовац један од најстаријих у Европи и свету
Trenutno na sajtu: 358       |       Podeli:
04.05.2022 | 0 коментар(а)



Прибој - Један од најстаријих рудника на свету, где се најраније почело са експлоатацијом,

делимичном прерадом и обрадом бакра, налази се на подручју општине Прибој. Реч је о руднику Јармовац, где се руда вадила пре готово, 5.500 година.

У насељу Јармовац, дуж Јармовачког потока, десне притоке Лима, обављена су археолошка снимања и истраживања рударске зоне и пронађена рударска окна, од којих су два истражена а анализом која је рађена у Немачкој доказана је и његова старост.

„Рудник Јармовац је један од шест најстаријих рудника бакра не само у Европи већ и у свету. Анализом немачких стручњака утврђено је да су ова окна стара око 5500 година и да су из периода званог Завршна фаза винчанске културе”, казао је археолог Саво Дерикоњић.

Археолог Саво Дерикоњић, фото: принтскрин

Археолози су на основу истраживања окана доказали да се руда на овом простору и прерађивала.

„На овом широком ископу, оно што је веома интересантно, окна нису вертикална, као што се мислило, већ постоји хоризонтално широкоугано истраживање и јасно је да је праћена руда уз камен кварцит. Нашли смо и остатке пепела и гари и дошли смо до закључка да је пре него што је започето вађење руде, на нивоу где се нађе кварцит ложена ватра и да се стена грејала а потом се хладном водом гасила. Стена затим сама испуца а онда почиње дробљење и скупљање руде да би она могла да се топи и добија се бакар”, рекао је Дерикоњић за ТВ5.

У окнима и поред њих пронађене су рударске алатке и остаци керамике који се чувају у Завичајном музеју у Прибоју.

Рударске алатке и остаци керамике чувају се у Завичајном музеју у Прибоју, фото: принтскрин

„У питању су разбијачи чекићи, а ли оно што је интересантно је да се на свакој од тих алатки виде остаци за насађивање, што наводи да су насадници прављени од дрвета, а виде се и трагови употребе”, наводи археолог Саво Дерикоњић.

Према његовим речима сада је најбитније да се ово рударско налазиште заштити, односно да се направи настрешница како се камен због промене температуре не би распадао и да би се истраживања у будућности наставила.

 

Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


priboj jarmovac rudnik najstariji bakar

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.902.325 посета
Тренутно на сајту: 359 посетилац(a)