Ево шта су закључили наши малинари после посете конкуренцији у Пољској 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Ево шта су закључили наши малинари после посете конкуренцији у Пољској
Trenutno na sajtu: 489       |       Podeli:
18.07.2017 | 0 коментар(а)



Пољска, као највећи конкурент Србији по производњи малине, не би требало да утиче на развој малинарства код нас,

нити на формирање цене, јер им је малина слабијег квалитета него наша. Све то им међутим не смета, да када они утврђују цену, у обзир прате шта се дешава у Србији.

Радни тим која је формирана у Влади Србије обишла је засаде и присуствавала је берби малине и разговарала са произвођачима, а сем тога наша делегација посетила је и три хладњаче и једну кооперативу у Пољској. Божо Јоковић, представник произвођачке групације малинара из Радног тима, као и директор земљорадничке задруге "Агро Еко Воће" у Ариљу, каже да након посете и сагледавања стања у Пољској закључак је "да испада да смо сами себи највећи конкуренти".

- Пољска нема сортимент малине да нама конкурише, нема тржишта као ми - Француску, Немачку, Скандинавске земље, Јапан, Канаду, Америку. Њихова малина је најближа нашем бољем оригиналу. Садржај шећера по бриксу им је 8,3 одсто за разлику од ариљске која има 13,5 одсто. Немају ни културу брања, а малину беру у гајбице које су без отвора и у њих стаје три до четири килограма плода. Гајбице смештају у коморе хладњача у којима смо видели и баре од исцеђене малине лошег квалитета - прича Јоковић.

Наш саоговорник истиче да су у разговорима с пољским колегама сазнали да је основа за формирање почетне цене тренутно стање на тржишту као и процена рода у Србији.

- Пољска никако не може бити конкурент по квалитету малини произведеној у западној Србији где је стационирано Ариљско малиногорје са специфичним гео-пореклом. А основа свега су врхунска органолептичка својства малина виламета и микера. Када је реч о квалитету малине, добру малину имају: Мачва, Подриње, централна Србије, као и јужни део Србије где се, такође, производе сорте виламет и микер. Иако је малинартво у Војводини у повоју, могу рећи да је квалитет тамошње полке и полане за два копља изнад квалитета тих сорти у Пољској - каже Божо Јоковић.

Како истиче, Србија више нема залиха као пре четири месеца. Велики је пад производње у свету и ту шансу Србија мора да искористи.

- Слободно можемо рећи да минимална цена наше малине може бити увећана за 20-30 евро центи и то само на основу квалитета - закључује Јоковић.

Иначе, недавно је на састанку произвођача малине и хладњачара са министром пољопривреде Браниславом Недимовићем постигнут договор да аконтна цена малине буде 160 динара.

Извор: Блиц, Данијела Нишавић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.109.002 посета
Тренутно на сајту: 490 посетилац(a)