Држава „умива“ камени мост у Шарампову 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća              Todorović: Velika imena iz sveta hirurgije u našem gradu              Dr Hektor Vilka Melendes iz UK do detalja opisao transplantaciju jetre i tankog creva od živog donora              Čačak ugostio više od 400 najeminentnijih srpskih hirurga              U Čačku prikazan „hamburški zahvat”, čuveni dr Dejan Bogoevski predstavio srpskim kolegama nove hirurške metode u lečenju hroničnog pankreatitisa             

 
Држава „умива“ камени мост у Шарампову
Trenutno na sajtu: 208       |       Podeli:
23.01.2018 | 0 коментар(а)



Пријепоље - Ускоро почиње реконструкција вековима старе ћуприје на самом улазу у Пријепоље, вредност

радова 52 милиона динара. Кроз столећа, у многобројним ратовима, па и поплавама Лима, више пута је био рушен и обнављан. Стари камени мост у Шарампову, дугачак више од 130 метара, биће комплетно реконструисан. Средства за санацију овог моста за друмски саобраћај преко реке Лим у центру Пријепоља обезбедила је Канцеларија за јавна улагања Владе Србије. Посао вредан 52 милиона динара поверен је конзорцијуму фирми „Нови Пазар пут“ и „Јединство Севојно“, а радови ће почети већ током наредне седмице.

Камени мост у Шарампову, смештен на самом улазу у град, први пут се у писаним документима помиње у дубровачким уговорима 1413. године. Кроз столећа, у многобројним ратовима више пута је био рушен и обнављан.

– У попису херцеговачког санџака за вилајет Пријепоље из 1485. године наводи се да је заједница од 11 хришћана била задужена за одржавање моста на Лиму који је подигао Мехмед Фатих. Кроз богату историју, он се помиње и непуна два века касније, у запису о дрвеном мосту који је чувала турска војска. Касније, 1886. године, на том месту подигнут је нови мост, чији су стубови били од камена, а његова ширина је била толика да су се на њему могла мимоићи двоја кола. Десет година касније, мост поново односи река Лим. Последњи пут Турци су почели да га граде 1902. године, а радови су трајала све до 1907, када су постављене камене куле са дрвеним патосом – о богатој историји моста прича, за „Новости“, Асим Бећировић, професор географије запослен у Музеју у Пријепољу.

Асим Бећировић професор географије запослен у Музеју у Пријепољу, фото: Вечерње новости, А.Ровчанин

Током пријепољске битке 4. децембра 1943. мост је оштећен, док је комплетно уништен у савезничког бомбардовању 1944. године. Садашњи облик он добија четири године касније, када је у постојеће куле уграђено десетине тона бетона и челика. Последње озбиљно оштећење мост је претрпео током поплава које су задесиле Пријепоље децембра 2010. године, када је пукао дуж средишњег дела.

– Пројектом његове санације, између осталог, предвиђени су вертикално издизање мостовске конструкције с постојећих стубова, санирање коловозних и тротоарских површина на њему, односно санирање пешачке ограде – каже Едиб Кајевић, члан Општинског већа Пријепоља.

Остаци моста 1896. године, када га је однео Лим – Фото Музеј у Пријепољу

Надзор

Стручни надзор над извођењем грађевинских радова на санацији каменог моста поверен је Саобраћајном институту ЦИП из Београда, који је био једини учесник у поступку јавне набавке. Рок за извођење радова је 150 дана, са гарантним роком од 24 месеца од дана примопредаје.

Извор: Вечерње новости




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.900.433 посета
Тренутно на сајту: 208 посетилац(a)