У Прибоју одржана радионица женске парламентарне мреже посвећена закону о родној равноправности у локалним самоуправама 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
У Прибоју одржана радионица женске парламентарне мреже посвећена закону о родној равноправности у локалним самоуправама
Trenutno na sajtu: 569       |       Podeli:
23.10.2021 | 0 коментар(а)



Прибој – Женска парламентарна мрежа у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој

(УНДП), Мисијом ОЕБС-а у Србији и Фондацијом БФПЕ за одговорно друштво у петак је организовала први у низу састанак са представницима локалне самоуправе на тему спровођења Закона о родној равноправности у Прибоју.

Учесници радионице биле су чланице Женске парламентарне мреже, предсатвнице и представници локалне самоуправе Златиборског управног округа и локалних невладиних организација.

Циљ посете је упознавање народних посланица из Женске парламентарне мреже са капацитетима, условима и препрекама за спровођење новог Закона о родној равноправности са којима се суочавају локалне самоуправе, локални механизми за родну равноправност, као и организације цивилног друштва које функционишу на локалном нивоу.

Посебна пажња посвећена је представљености жена на местима одлучивања у представничким и извршним телима локалне самоуправе, употреби алата за родну равноправност у раду локалне управе и механизама за родну равноправност, као и степену примене родно одговорног буџетирања.

Миланка Јевтовић Вукојичић је истакла да је ЖПМ формирана 2013. године, и да су у њеном чланству парламентарке без обзира на политичко опредељење, што значи да је ова Мрежа развила културу дијалога и међусобног уважавања.

„Наше заједничке активности усмерене су на поштовње људских права и слобода“, навела је она. Јевтовић Вукојичић је истакла и да је битно чути мишљења, предлоге и сугестија са локала, како бисмо наставили да радимо у континуитету на остваривању Циљева одрживог развоја, указујући да је циљ број 5 управо родна равноправност.

Снежана Пауновић се захвалила претходним генерацијама народних посланица, које су 2013. године учествовале у формирању ЖПМ. Највећи успех ЖПМ је што је успела да прескочи постојећи политички јаз, истакла је Пауновић и додала и да су данас две министарке у Влади оснивачице ове Мреже – Гордана Чомић и Марија Обрадовић. Жене које се договоре о заједничком циљу, могу све да остваре, навела је она и указала да су чланице Женске парламентарне мреже успеле да иницирају промене закона, те да буде уведено родно буџетирање, као и обавеза заступљености 40 одсто жена у парламенту, захваљујући чему данас у Парламенту имамо значајан проценат младих народних посланица, које су искорачиле у политику.

Наташа Михаиловић Вацић истакла је да је на законодавном и нормативном плану комплетиран посао, усвајањем Закона о родној равноправнпости и Закона о забрани дискриминације, као и усвајањем Стратегије о родној равноправности до 2030. године, и да то показује јасну опредељеност државе, иако је још пуно посла остало да се уради.

-Друштва у којима је постигнута родна раноправност су функционална друштва, а жене у политици доприносе трајном миру и стабиности и уносе нови кавалитет и напредак у друштву – закључила је Михаиловић Вацић.

Учесницама радионице обратио се и председник Скупштине општине Прибој Борис Мрдовић, наводећи како је обезбеђивањем инвестиција у Прибоју у претходном периоду, дошло да јачање радне снаге и економског оснаживања жена, као и до заустављања миграције становништва из Прибоја. Мрдовић је навео и да је локална самоуправа у претходном одборничком сазиву формирала одборничку женску мрежу, да је усвојена и Европска повеља о родној равноправности, као и Стратегија и Акциони план родне равноправности. Такође, општина спроводи и законску обавезу родног буџетирања.

Представница Мисија ОЕБС у Србији Агнес Боденс истакла је да се у Србији бележи континуирани напредак, када је у питању учешће жена у политици, али да је и даље пуно посла пред свима нама. Истраживање које је спровео ОЕБС у Србији показује да преко 25 одсто жена познаје бар једну жену која је била жртва породичног или партнерског насиља, указала је она и нагласила да културне норме доприносе одржавању неједнакости. Похвалила је доношење новог Закона о родној равноправности и навела да је пуна примена овог закона, нарочито на локалном нивоу, од кључне важности, за шта је неопходно учешће целог друштво. Похвалила је рад ЖПМ, која је увек била надпартијска у свом раду.

Представник Програма Уједињених нација за развој у Србији Ивица Стевановић нагласио је велика достигнућа у раду ЖПМ, имајући у виду да је усвојен изборни закон који обезбеђује учешће од 40 осто жена у парламенту, као и нови Закон о родној равноправности. Навео је и значај стицања увида у положај жена на локалу, чиме доприносе овакви скупови.

О новом Закону о родној равоправности говорили су Наташа Окиљ, УНДП консултанткиња/СКГО саветница за родну равноправност и антидискриминацију и координаторка СКГО мреже за родну равноправност, и представница општине Прибој.

Оне су се осврнуле и на локалне механизме за родну равноправност и родно одговорно буџетирање.

На радионици је било речи и о женама у локалној заједници и примени родне равноправности у пракси, о чему су говориле представница Удружења жена „Сачувајмо село“, из Прибоја и представница локалне самоуправе.

Након сваке сесије, вођена је дискусија током које су чланице Женске парламентарне мреже и представнице локалних самоуправа и невладиних организација, износиле своје ставове и искуства на тему родне равноправности и могућностима и изазовима за пуну примену Закона о родној равноправности, на националном и на локланим нивоима.

Одржавањем ове радионице, започета је серија посета локалним самоуправама, у сарадњи Женске парламентарне мреже са Београдским фондом за политичку изузетност, УНДП, ОЕБС и СДЦ, на којима ће се разговарати о примени Закона о родној равноправности и неопходним механизмима, на националном и локалним нивоима.

 

ПП Медиа / ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


PRIBOJ ZEMSKA MREZA RODNA RAVNOPRAVNOST LOKALNA SAMOUPRAVA

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.773.576 посета
Тренутно на сајту: 570 посетилац(a)