Међународни дан задругарства, удруживање пољопривредника за опстанак српског села 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Међународни дан задругарства, удруживање пољопривредника за опстанак српског села
Trenutno na sajtu: 609       |       Podeli:
06.07.2019 | 0 коментар(а)



Чачак - Међународни дан задругарства се у свим државама пригодно прославља сваке прве
Илустрација, фото: ГЗС

суботе у јулу месецу од 1923.године.

У Републици Србији, према подацима Агенције за привредне регистре,тренутно је активних око 1.600 земљорадничких задруга.

Редакција Гласа западне Србије, је поводом овог дана, истраживала да ли постоје промене у свести пољопривредника о значају удруживања, али и начину конкурисања за средства која ће им омогућити да осавремене своју пољопривредну производњу.

На првој Научној конференцији ,,Савремено задругарство у Србији”, одржаној у Kнићу, крајем фебруара 2019. године, закључено је да је циљ скупа био да се удруже људи од струке и науке, да се направи план шта је чинити на спасавању српског села, да се помогне пољопривредницима у оснивању задруга, да се искористе подстицаји државе и да произвођачи из Србије постану конкурентнији код нас и у свету, да се оснаже жене и породице, мотивишу млади да остану на својим огњиштима, да се едукују у области производње, прераде и пласмана својих производа. То је уједно и сврха задругарства.

За годину ипо дана, акција 500 задруга у 500 села бележи позитивне резултате, јер је само за тај период око 95 задруга бесповратно добило милијарду динара, а очекује се да ће и Национални савет за спас села који је формиран у јуну ове године покренути задругарство у селима широм Србије.

Очекује се да ће у овој календарској години, око 70 задруга, старих и нових, бесповратно добити око 700 милиона динара.

У јуну ове године, у Златиборском округу обновљен је рад Задружног савеза Златиборског округа и изабрано ново руководство које ће покренути поступак оснивања нових задруга, израду пројеката за њихово конкурисање за подстицајна средства кроз програм 500 задруга у 500 села.

Подсећања ради, кроз овај начин конкурисања, бесповратна средства за новоосноване задруге износе од 7,5 милиона динара, постојеће задруге 15 милиона динара, а за сложене задруге 60 милиона динара. Циљ је да се на подручју Златибора оснује једна сложена задруга која ће обухватити подручје Сјенице, Прибоја, Пријепоља, Нове Вароши и Бајине Баште.

Милан Кркобабић, фото: ГЗС

Општина Горњи Милановац очекује да у овој календарској години буде формирана прва сложена пољопривредна задруга која би објединила неколико специјализованих задруга и бавила се прерадом сировина у финалне производе, то је, између осталог и Министар за регионални развој Републике Србије Милан Kркобабић изјавио приликом посете овој општини у септембру прошле године, а у разговору са новинаром редакције Гласа западне Србије то је потврдио потпредседник ИО ПУПС-а Ило Михајловски, додавши да је реч о пољопривредној сложеној задрузи која ће се бавити производњом и прерадом воћа, док ће кланица, сточарска (сложена задруга) бити основана у Чачку.

На територији општине Горњи Милановац постоји седам пољопривредних задруга, док је на територији града Чачка на крају 2018. године забележен мањи број. Међутим, подаци из АПР показују да је у 2019. години у Чачку формирамо 10 задруга, у овој календарској години што говори у прилог томе да пољопривредници схватају значај удруживања, односно задругарства.

Подаци достављени редкацији Гласа западне Србије од стране потпредседника ИО ПУПС-а Ила Михајловског показују да пољопривредници схватају значај удруживања.

У 2017. години, Влада Србије одвојила је 200 милиона динара, а подстицајна средства добиле су 22 задруге, 12 задруга у пет округа на југу Србије, шест задруга у централној Србији и четири задруге на подручју Војводине.

У 2018. години, у буџету је планирано четири пута више средстава, 825 милиона динара, а средства су добиле 72 задруге и две сложене на целој територији Србије. У овој години средства је искористило 18 задруга на територији Војводине, 29 задруга у централној Србији и 22 задруге на југу Србије. По први пут, подстицајна средства добиле су једна задруга на Kосову и Метохији и две сложене задруге из Новог Сланкамена и Ариља.

У овој календарској години, за равномерни регионални развој и обнову задругарства опредељено је 700 милиона динара. Предвиђено је да од 60 до 70 задруга добију неповратна средства од Министарства за регионални развој, а конкурс се очекује током овог месеца, наводи Ило Михајловски, потпредсдедник ИО ПУПС-а.

Ило Михајловски, фото: ГЗС

За новоформиране задруге одвојено је по 7,5 милиона, 15 милиона за старе и 60 милиона динара за сложене задруге.

Од почетка промовисања Закона о задругарству од 2017. године до данас формирано је 472 задругe на целој територији републике Србије.

Од априла 2017. године до маја 2019. године, на подручју Моравичког, Рашког и Златиборског округа, формиране су 31 задруга, 14 земљорадничких, четири воћарске, пет пољопривредних и осам сточарских.

Од 11 Задруга које су формиране у 2018. години, осам је искористило бесповратна средства од Републике Србије, односно Министарства за регионални развој.

У Моравичком округу, у 2019. години, основано је девет задруга, у Рашком округу осам и у Златиборском округу три, подаци су које је Ило Михајловски доставио редакцији Гласа западне Србије.

Он је навео да пољопривредници треба добро да се информишу и искористе све погодности које им је Република Србија пружила.

Министар Милан Кркобабић почетком маја месеца ове године потписао је са Поштанском штедионицом Уговор о давању кредита задругама до пет хиљада евра без каматне стопе, а тај терет подносиће локалне самоуправе. Са друге стране,13. јуна ове године конституисан је Национални тим за препород села Србије чиме је покренут Пројекат свеобухватне социјалне и аграрне реформе за демографски препород и одрживи развој села Србије.

 

Глас западне Србије

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


CACAK ZADRUGA OSNIVANJE OSNAZIVANJE SELO

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.832.765 посета
Тренутно на сајту: 608 посетилац(a)