Коначна цена малине следеће недеље 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća              Todorović: Velika imena iz sveta hirurgije u našem gradu              Dr Hektor Vilka Melendes iz UK do detalja opisao transplantaciju jetre i tankog creva od živog donora              Čačak ugostio više od 400 najeminentnijih srpskih hirurga              U Čačku prikazan „hamburški zahvat”, čuveni dr Dejan Bogoevski predstavio srpskim kolegama nove hirurške metode u lečenju hroničnog pankreatitisa             

 
Коначна цена малине следеће недеље
Trenutno na sajtu: 565       |       Podeli:
26.06.2018 | 0 коментар(а)



Косјерић - На данашњем састанку представника малинара, локалалних самоуправа и министарства у Косјерићу

предати су извештаји који су прикупљени од протекла два преговора, са откупних места и хладњачара. 

Према речима Добривоја Радовића, председника Асоцијације малинара Србије, цена малине ће се знати следеће недеље а највећи помак је на југу где је са 50 динара, скочила на 110, док у Моравичком и Златиборском округу су просечне цене 125 динара и то у две извозне куће за прву класу, док код осталих је просек 70.

„Ми тражимо да се уреди тржиште. Ми смо незадовољни аконтном ценом од 120, јер све испод просечне извозне цене гриза која је прошле године била 1,75 евра није уреду. Опет са друге стране требамо бити реални, прошлогодишњи принос је био 4,5 до 5 тона, док је ове године 2,5 до 3, тако да ћемо бити задовољни и са 170 или 180 динара”, наводи Радовић.

Председник Асоцијације малинара Србије Добривоје Радовић, фото: ГЗС

Он додаје да људи треба да воде рачуна коме дају малину, јер посредници између хладњачара и пољопривредних произвођача дају ниске цене и пљачкају народ.

„У Ариљу има 400 хладњача, где је на протеклом састанку било два откупна места са 125 динара, сада је већ на 90 одсто аконтна цена за прву класу 125, док је за другу 105. У Моравичком и Златиборском округу броји се хиљаду хладњача. Због тога тражимо да се уведу контроле откупних места, јер само у Ариље се довлачи и из Косјерића, Ивањице и локалних општина што је проблем. Тражимо да инспекција уради своје, и да нас народ прати јер ће се промене десити, све што смо до сада захтевали од државе је испоштовано”, каже Радовић.

Бранислав Недимовић министар пољопривреде и заштите животне средине, присуствовао је састанку у Косјерићу, фото: ГЗС

Он наводи да је најлакше изаћи на протесте, али док се не укључе институције не може се постићи ништа.
„Имали смо укупно три састанка и да њих није било све би пропало у воду. Настављају се преговори, на следећом састанку, који ће бити са пет извозника, министрима мислим да ће се преломити и да ће се знати која је цена. Држава је спремна, јер је на неки начин забранила увоз свеже малине, да се реши проблем код нас. Чули смо да ће Влада Србије расписати и тендер за куповину малине. У овоме сам већ 15 година и први пут држава не нагиње ни на једну страну, док ми се чини да монопол хладњачара покушава да буде јачи”, закључио је Радовић.

Помоћник министра пољопривредне инспекције Ненад Вујовић каже да ове године имају најшире присуство, заједно са тржишном инспекцијом контролишући откупна места и хладњаче.

„То су контроле које захтевају малинари, пре свега због квалитета саме малине, јер хладњачари су се одлучили да примају по различитим класама. Наше присуство јесте управо провера на који они то начин раде, и да ли класе одређују на прави начин. Наше тимове не чине само пољопривредни инспектори већ су укључени и стручњаци из Института за воћарство који на лицу места додатно обучавају лица која то треба да раде”, рекао је Вујовић.

Такође, контролише се и хигијена, коректност али и да ли су доступне све информације произвођачима.

Помоћник министра пољопривредне инспекције Ненад Вујовић, фото: ГЗС

„На терену наилазимо и на одређене неправилности, где смо принуђени да санкционишемо, доносимо решења о отклањању недостатака, као и да поднесемо пријаве за пољопривредне преступе. Имали смо пар случајева где смо забрањивали рад одређеним хладњачама које нису испуњавале оне основне услове у смислу елементарне регистрације објекта. Оно што је важно овога пута, пољопривредна инспекција као и увек не ставља се ни на једну страну, ни на страну произвођача ни на страну хладњачара, једноставно трудимо се да проверимо да ли се сви прописи законски поштују на прави начин”, наводи Вујовић.

Малина се класира на прву и другу класу.. Када су лошији временски услови, као што је киша, већи је прилив друге класе.
Помоћник министра пољопривредне инспекције истакао је да по свим прописима који постоје, она малина која је мимо ове две класе, има више буђи и влажности са пуно нечистоћа, не може бити примљена у хладњачу и овај пропис служба најчешће проверава.


ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.855.435 посета
Тренутно на сајту: 564 посетилац(a)