Осми март - борба за женска права која и данас траје 


U SRBIJI JOŠ DANAS TOPLO, OD SUTRA OSETNO HLADNIJE              Ističe rok za registraciju trotineta, kazne i do 120.000 dinara              I ove godine besplatni udžbenici za određene kategorije učenika              U Ljuboviji se 11.maja održava Gastro festival              Vučić: Utvrđeno je da Srbija nije odgovorna za navodni genocid u Srebrenici             

 
Осми март - борба за женска права која и данас траје
Trenutno na sajtu: 252       |       Podeli:
08.03.2015 | 0 коментар(а)



У Читавом свету данас се обележава Дан жена, установљен поводом борбе припадница лепшег пола за општу друштвену равноправност
Лепши део редакције ГЗС на Златару за 8. март - фото ГЗС

 са мушкарцима. Празник се обележава од почетка 20. века, а прослава на светском нивоу озваничена је 1975. године од стране уједињених нација.
Као Дан жена, 8. март је установљен као успомена на пожар у једном текстилном погону у Њујорку 1911. године, када је погинуло више од 100 жена.  Модерна борба жена за политичку, економску и друштвену равноправност протеже се у три века и траје дуже од 150 година. Већ средином 19. века, 1857. године америчке раднице протестовале су на овај дан због лоших услова рада и малих плата.
Демонстрације су настављене да се одржавају сваког 8. марта, а марш у Њујорку 1908. године окупио је преко 15 000 жена, које су у међувремену почеле да истичу и политичке захтеве, као што је право гласа. 
Женску борбу нарочито су подржавали комунистички и социјалистички покрети и партије. Празник је установљен на предлог чувене немачке политичарке и активисткиње за права жена, Кларе Цеткин, која је 1911. организовала први Дан жена. Додатан подстрек дат је појавом и успоном феминистичког покрета, који већ дуже од пола века наглашава родни карактер друштвених односа и тражи преобликовање друштвених односа у корист жена.
Жене су се током 20. века постепено избориле за већа права, незамислива у многим деловима света и културама током већег дела познате историје. Уведено је плаћено трудничко боловање, плате су изједначене са радницима мушкарцима, добиле су право гласа, једнако право наслеђивања као и мушкарци, отворен им је приступ скоро свим професијама и многа друга. Занимљиво је да је једна Швајцарска право гласа женама признала тек 1972. године.
Празник је временом изгубио политичка обележја, и различито прославља широм света, у појединим државама има статус државног празника и нерадан је дан, а устаљен је обичај да се женама указује пажња. Најчешће даривањем цвећа и поклона свим блиским припадницам лепшег пола.
Женски део редакције ГЗС  овај празник провешће на једном од најлепших зимских дестинација западне Србије -  Златар.
ГЗС



PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.172.940 посета
Тренутно на сајту: 252 посетилац(a)