Индијска компанија „Тафе" купила ИМТ за 66,8 милиона динара 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Индијска компанија „Тафе" купила ИМТ за 66,8 милиона динара
Trenutno na sajtu: 294       |       Podeli:
03.04.2018 | 0 коментар(а)



Један од симбола некадашње Југославије ИМТ продат је по цени од 66,8 милиона динара индијском произвођачу

трактора "Тафе". Први трактор могао би да буде произведен за годину дана под именом ИМТ. „Тафе" стекао право на интелектуалну својину ИМТ-а, која укључује бренд, нацрте дизајна и ауторска права, као и некретнине у Јарковцу код Сечња.

Како је најављено, купопродајни уговор ће бити потписан у року од три дана.

Како су новинарима рекли представници компаније "Тафе", први трактор могао би да буде произведен за 12 месеци под именом ИМТ.

Заменик директора компаније "Тафе" за европско тржиште Камал Ахуђа рекао је новинарима да "Тафе" користи технологију фергусон, коју има и ИМТ од 1957. године.

„Тафе" је, каже, купио само бренд и интелектуална права и намерава да оживи тај бренд уз фергусон технологију и кооперанте у Србији и бившој Југославији како би што већи део трактора био произведен, а не само склопљен у Србији.

Упитан колико ће радника бити запослено, навео је да је то тешко рећи у овом тренутку.

Када је реч о дугорочним плановима, Ахуђа наводи да, када се достигне 50 одсто домаћег удела у производу, намера је да се "Тафе" шири у Русију и друге земље са којима Србија има стратешке уговоре.

Наводи и да ће се тек видети где ће бити изграђена нова зграда ИМТ-а, јер производња неће бити у Београду.

Каже да нови погон сигурно неће бити на Новом Београду, јер ту није место тешкој индустрији.

Додаје да ће тренутно један од потенцијалних објеката бити у Јарковцу, али да то неће бити једини изграђени објекат у Србији.

„Врло је могуће да ћемо изабрати неку локацију у некој другој општини у Србији која нам дâ боље услове", каже Ахуђа.

Циљ у првих пет година – производња минимум 5.000 трактора

Упитан колико ће новца бити уложено каже да ће бити више милиона и наводи да ће то зависити од стратешког партнера и да "Тафе" преговара са две-три домаће фирме.
„Кад са њима направимо уговор, видећемо тачно што се тиче локације и суме новца која ће се уложити. Потребни су нови погони, технологија се променила, производња је данас другачија него за време ИМТ-а", рекао је Ахуђа и додао да је најновија машина у ИМТ-у из 1987, те да "Тафе" скоро ништа од тога неће моћи да искористи.

Циљ у првих пет година је, каже, производња минимум 5.000 трактора и то најпре за српско тржиште, а касније се планира и проширење на тржишта бивших југословенских република, Пољске и евентуално Мађарске и Румуније.

Навео је да „Тафе" има фабрику у Турској, Индији и једну малу фабрику у Кини, да се годишње у Србији прода од 300 до 400 трактора годишње које производи „Тафе", а на подручју бивше Југославије око 1.000.

Куповини ИМТ-а данас је присуствовао и Љубомир Стевановић, некадашњи директор ИМТ-а, који каже да продајом очекује да се оживи производња трактора и да оживе и кооперанти у Србији, а можда и у целој бившој Југославији.

"ИМТ може да очекује 1.000 до 1.500 радника, али не одмах, постепено, како буде расла производња, тако ће се повећавати број радника", рекао је Стевановић новинарима.

Каже да је био директор у златна времена, када се производило више од 40.000 трактора, а када је у ИМТ-у у Београду радило 9.850 радника.

Србија прошле године увезла 3.000 трактора

Српски пољопривредници користе око 400.000 трактора, од којих је половина стара више од 15 година. Само прошле године увезли смо више од 3.000 трактора.

Трактори које производи "Тафе" су управо трактори који недостају домаћим малим газдинствима, који чине 77 одсто наше производње, наводе аграрни аналитичари.

„Нека улажу у нашу производњу, моћи ћемо да извозимо јер су за ове тракторе заинтересовани и у окружењу", каже аграрни аналитичар Милан Простран.

ИМТ и "Тафе" имали су вишедеценијску сарадњу у производњи различитих модела трактора. Педесетих година прошлог века, Индијцима смо продали лиценцу за производњу трактора коју је Јосип Броз Тито купио од енглеске краљице.

"Ко би рекао да ће нас купити неко коме смо продали лиценцу", наводи Простран.

Некада су наши пољопривредници у више од 90 одсто случајева користили тракторе ИМТ и ИМР, који су били окосница наше индустрије. ИМТ је у стечају од 2015, а производњу је требало модернизовати и раније.

"Тафе" је део "Амалгатионс Гроуп", који има годишњи промет од 2,5 милијарди долара, и трећи је по величини произвођач трактора на свету и био је повезан са ИМТ-ом више десетина година.

Продаја ИМТ-а оглашена је 1. марта.

Брнабић: Очекујем покретање производње

Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да, после данашње успешне продаје Индустрије машина и трактора Београд очекује поновно покретање производње трактора у Србији.

"Моја жеља и намера је да на Међународном сајму пољопривреде у Новом Саду у мају имамо представљен ИМТ трактор", рекла је Брнабићева.

Каже да је данас успешно извршена продаја жига и дела имовине ИМТ-а.

„Купац је, као што смо се и надали, индијски ’Тафе’, конгломерат за производњу трактора и пољопривредне опреме. Надам се да ћемо сада као резултат овога имати поново покренуту производњу трактора у Србији, не само за цео регион већ и шире од тога", каже премијерка.

Извор: РТС, Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.785.126 посета
Тренутно на сајту: 294 посетилац(a)