Terzić: Ministarstvo ima sluha za malinare, zamolio sam ih da dođemo do socijalne cene maline 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Terzić: Ministarstvo ima sluha za malinare, zamolio sam ih da dođemo do socijalne cene maline
Trenutno na sajtu: 436       |       Podeli:
21.07.2023 | 4 коментар(а)



Arilje - Dragiša Terzić proizvođač malina iz Arilja, čija se porodica već 40 godina bavi proizvodnjom tog voća, kaže da je otkupna



cena maline niža od cene koštanja i da tu cenu diktiraju hladnjačari koje, kako kaže, interesuje samo profit u jednoj godini.
„Apelovao sam svih ovih godina na hladnjače, oni će uništiti nacionalni resurs. Njih samo interesuje profit u jednoj godini. Hladnjačari sede na sastanku i kažu da ne žele da podignu cenu. Mi zavisimo od hladnjačara svake godine i nama je spas kad oni ne uspeju da naprave dogovor. Monopol je teško dokazati, a oni se dogovore i krenu ispod cene", rekao je Terzić za Pink.

On kaže da hladnjačari određuju cenu đubriva, cenu preparata repromaterijala, sa 40 posto rabata, i da su tako, dodaje, seljaka doveli u tu situaciju da zavisi od njih, jer, navodi Terzić, oni imaju svoje lance prodavnica prehrambenih roba, pa do poljoprivrednih apoteka.
„Jedan radnik danas vas košta 6.000 dinara, prosečno jedan radnik može da nabere 40 kilograma, to kada podelite dobićete 150 dinara da vas košta samo berba. Ne govorim o ulaganjima, o prolećnoj berbi, o repromaterijalu, đubrivu. Hladnjačari nemaju sluha i ja apelujem sve ove godine na njih, to su ljudi koji gledaju da unište nešto što Srbiji donosi 250 miliona evra", kaže Terzić.

On kaže da resorno ministarstvo ima sluha za njih i da je ministarka Jelena Tanasković ove godine tri puta dolazila u Arilje i Ivanjicu i pričala sa primarnim proizvođačima maline i predstavnicima udruženja.

„Na sastanku u Arilju preksinoć su bili i predstavnici ministarstva, to je za poštovanje, ja sam ih zamolio da nam pomognu da dođemo do socijalne cene malina, kako je rekla ministarka, od 300 dinara, a mi smo u problemu što imamo najveću hladnjaču u Srbiji koja je pre tri nedelje izašla sa cenom od 240 dinara", kaže Terzić.

On je pozvao sve kolege da se udruže i da apeluju na hladnjačare da ne idu ispod cene koštanja, jer će to, kako kaže, uništiti proizvodnju malina i uništiti devizni priliv državi.

GZS/Tanjug




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


vesti arilje malina hladnjacari cena

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (4)

  • Babickrko

    Nerazumem zasto kukaju,sta bi rekli proizvodjaci ostalih kultura,ako vam se ne svidja vadite i nemojte se muciti.
  • Rade

    Svi pricaju o ceni kostanja a niko nije dao strukturu tih troskova za jedan malinjak od npr. 50 ari. Uracunajte amortizacoju malinjaka na period od 8 godina. Prinos da bude 7,5 tona. Ispod te cifre je igranje a ne proizvodnja. Iole obucen berac ce za 10 sati rada na nabere vise od 50 kg. ( Onaj iz Vijetnama nabrao 112. Pa nema on cetiri ruke ). Sve kada saberete doci cete do cene kostanja od oko 180 din/kg. Iznad toga je zarada malinara. Predprosle godine a narocito prosle je cena maline bila znatno visoka. Nerealno visoka. Mali hladnjacari su u velikom problemu. Ako se u poljoprivredi posmatra ciklus od 4-5 godina onda i cena u ovoj godini od 250 din je dobra cena. Nije velika ali dobit postoji. Malinari hoce na dinar troskova da imaju dinar ciste dobiti. Pa pogledajte ratarstvo, stocarstvo, mlekarstvo. Kolika je njihova dobit? Ako vam je malinarstvo neisplativo vi se bavite vocarstvom. Proizvodite jabuke, sljive i rakiju. Mozete sljive i da susite. Jos u drugoj polovini 19 veka knjaz Milan Obrenovic je izvozio suvu sljivu. O tome da se radi o dogovoru hladnjacara, o jednom vidu kartelisanja, je svima jasno. Drzava to lako moze da dokaze. Ako hoce. A nece. Zasto? O tome bolje znaju i malinari i hladnjacari.
  • GRADINJAR

    Terzić je"pomagao" oko cene malina sve dok nije dobio šta je želeo samo da ćuti , zamenio ga Radović i on je dobio : dobro radno mesto ijoš...da se pouče ! Nije mi jasno šta sada hoće Teržić , znam da nesta "muti " Malinjaci u Ivanici i Arilju biće uništeno 50% za sledeću godinu,tako da 2025.g neće ostati 10% ovogodišnje zasada ! TESKO SELJAKU KADA IH BRANE TRZIĆ ,RADOVIĆ I "BRIŽNI " KRKOBABIĆ
  • Maja

    To sto je Terzic rekao je tacno i ako ovakva cena ostane, moja porodica se ovom proizvodnjom vise baviti nece. I sigurno je da necemo biti jedini. Ovoliki rad i ulaganje preko cele godine i odlazak u totalni minus, samo nenormalan sebi moze da uradi.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    032 347 001
    redakcija@glaszapadnesrbije.rs

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 158.336.526 посета
    Тренутно на сајту: 437 посетилац(a)