За нову малину 120 динара 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
За нову малину 120 динара
Trenutno na sajtu: 326       |       Podeli:
27.02.2019 | 0 коментар(а)



Чајетина, Ужице - Поједини откупљивачи “црвеног злата” у ужичком крају увелико потписују уговоре са пољопривредницима за откуп наредне бербе,

а понуђена је аконтна цена од 120 динара за килограм прве класе новог рода. Хладњачари су израчунали да трошкови производње једног килограма малине износе 81 динар, па сматрају да у њиховој понуди има места за зараду свих у малинарском ланцу.

Највећи извозник малина и смрзнутог воћа у Србији “Сирогојно компани”, изашао је пред пољопривреднике са оваквом рачуницом, која подразумева преузимање малина на терену.

– Крајњу откупну цену ће одредити тржиште. Сада је најважније да произвођачи поштују основне хигијенске захтеве јер контроле откривају све грешке: потребно је прекинути са орошавањем засада водом из неисправних извора, важно је строго контролисати, правилно употребљавати и евидентирати употребу пестицида, водити строго рачна о хигијени приликом бербе и транспорта… – истиче Раде Љубојевић, власник поменуте компаније и потпредседник Привредне коморе Србије – Услови извоза су строги. Примера ради, ми смо само за контроле на граници прошле године платили око 75.000 евра.

Агрономи истичу да за извознике и прерађиваче важе најстрожи европски и глобални стандарди, али је нужно да и пољопривредници усвоје добру произвођачку праксу и прихвате део одговорности.

– Нажалост, `Глобал гап` стандард је код нас још у повоју, а то је у ствари обавеза пољопривредника коју хладњачари засада успевају да “покрију” заједничком сертификацијом својих коопераната – истиче агроном Сандра Томоњић. – Овај стандард представља контролисану производњу, где је употреба пестицида контролисана, хигијена прописана, али се води рачуна и о добробити радника и заштити животне средине. Важно је да се сви радови у засадима детаљно евидентирају, јер је историја парцеле тада видљива, а безбедност и исправност хране загарантоване.

Ко допреми сам добија 137 динара

Уколико узгајувач жели да род допреми до једне од хладњача „Сирогојно компанија”, аконтна цена је виша и износи 137 динара. Међутим, откупљивачи истичу да род мора задовољити све строже захтеве страних тржишта, како се не би угрозио опстанак најпознатијег српског пољопривредног “бренда”.

ГЗС/Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.131.790 посета
Тренутно на сајту: 327 посетилац(a)