Студенти и професори ФТН – а добијаjу нова знања на европским универзитетима 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća              Todorović: Velika imena iz sveta hirurgije u našem gradu              Dr Hektor Vilka Melendes iz UK do detalja opisao transplantaciju jetre i tankog creva od živog donora              Čačak ugostio više od 400 najeminentnijih srpskih hirurga              U Čačku prikazan „hamburški zahvat”, čuveni dr Dejan Bogoevski predstavio srpskim kolegama nove hirurške metode u lečenju hroničnog pankreatitisa             

 
Студенти и професори ФТН – а добијаjу нова знања на европским универзитетима
Trenutno na sajtu: 659       |       Podeli:
29.05.2019 | 0 коментар(а)



Чачак – Факултет Текничких наука већ три године успешно спроводи програме размене Еразмус+
Страни студенти и професори на ФТН, фото: РИНА

у оквиру којих наши студенти, али и наставно и ненаставно особље одлазе на друге универзитете, али такође на факултет у Чачку пристужу страни студенти и професори.

“Међу првима смо препознали корисност овог вида размене. Мотивисали смо како студенте тако и професоре. Сврха је размена знања и искуства. Да се научи нешто ново и то да се примени на домаћим универзитетеима. То је изузетно добра иницијатива јер укључујемо нова знања у предмете које реализујемо. Потребно је мотивисати студенте да се одваже и оду на други универзитет. Предуслов за одлазак је добро познавање енглеског језика, па ФТН из својих сопстевних средстава организује курсеве за све заинтересоване”, изјавила је Данијела Милошевић, декан ФТН у Чачку.

Она истиче да одласци за студенте могу бити једносеместрални или двосеместрални, а сви трошкови су покривени.

“Студенти добијају стипендију од 700 до 800 евра на месечном нивоу, што им је сасвим довољно. Селекција студената и наставног особља који могу да иду на размену врши се у Крагујевцу и тај процес је транспарентан”, рекла је Данијела Милошевић.

Марија Урошевић, апсолвент Факултета технички наука у Португал је отишла на један семестар, али ипак је остала два.

Марко Росић и Милица Урошевић, фото: РИНА

“Овде студирам на смеру информационих технологија, па сам и тамо наставила на истом. Желела сам да видим како изгледа живети и студирати у иностранству и преко Еразмус+ програма то сам и успела. Факултет је одличан, носим само позитивне и феноменалне утиске за време боравка тамо. Али стекла сам и доста практичног знања. Португалци имају савршену опрему, али и ми из Чачка носимо одличну теорисјку подлогу, па није проблем био проблем да се прилагодимо”, каже Марија.

Међутим, и наставно особље носи фантастичне утиске са размене при програму Еразмус+.  Доцент, Марко Росић боравио је седам дана на Универзитету Мињо у Браги.

“Размене су одличан начин да се оплемени наше културолошко, али и научно искуство. До сад сам био у Грчкој, Пољској и Португалу. Пружа нам се могућност упознавања и сарадње са инострануим колегама. Имали смо прилику да упознамо професоре из 20 светских земаља. Тако остварујемо контакте који су касније изузетно плодоносни. Као наставни кадар на размени смо обаевезни да одржимо осам часова наставе њиховим студентима. Сви универизитети су различити, а оно што је најбоље ми доносимо код нас”, истакао је Марко Росић.

Шпањолка, Марија Микаела Гутјерез у Чачку је већ неколико месеци и сотаје до септембра- Живи у центру град и одушевљена је знањем које је добила на ФТН, српским гостопримством, али и храном.

“У почетку сам била забринута како ћу се снаћи ван Шпаније, али људи овде су изузетно љубазни, а професори ми максимално излазе у сусрет. Један део наставе пратим на енглеском, а други део спремам сама уз литературу коју сам добила. Сви су ме одлично прихватили и заиста ћу имати само прелепе успомене из Србије”, рекла је Марија Гутјерез која ће део свог боравка у Србији искористити и за обилазак наше земље.

Аста Данилевикуит, фото: РИНА

У оквиру размене наставног особља у Чачку тренутно бораве и две професорке из Литваније, Јоланта Мачениен и Аста Данилевикуит са универизитета примењених наука из Виљнуса које кажу да су одушевљене Србијом и Србима, али и начином на који функционише систем образовања код нас.

 

РИНА

 

 

 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


ftn cacak razmena

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.858.444 посета
Тренутно на сајту: 659 посетилац(a)