Србија једина смањила дуг 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio              Gold gondola u izmenjenom režimu rada od 2. aprila              Gradovima i opštinama sredstva za inovativna rešenja u saobraćaju, akcenat na bezbednost dece              Besplatni mamografski pregledi u Ivanjici: Zakazivanja od 1.aprila              Požeški odbornici usvojili planove i programe za ovu godinu opštinskih preduzeća             

 
Србија једина смањила дуг
Trenutno na sajtu: 475       |       Podeli:
28.02.2017 | 0 коментар(а)



Ризик од повећања дуговања према свету имају Црна Гора, Албанија, Белорусија, Хрватска, Мађарска, Пољска...

Србија је једна од ретких држава региона којој не прети ризик од повећања јавног дуга, показало је истраживање Светске банке - „Глобалне економске прогнозе“. Ризик од повећања јавног дуга имају Црна Гора, Албанија, Белорусија, Хрватска, Мађарска, Пољска и Украјина.

Дуг Србије 31. децембра 2016. године био је 25,1 милијарду евра или 72,9 одсто бруто друштвеног производа (БДП). На крају јануара ове године, како је саопштила Управа за јавни дуг Министарства финансија, ситуација се поправила.

„Државни дуг пао је испод 25 милијарди евра, на 24,8, што је 69,1 одсто БДП. Удео дуга у БДП није био испод 70 одсто од краја 2013, када је износио 59,6 одсто“, може се видети у подацима Управе за јавни дуг.

Црногорски портал ЦДМ.ме наводи да се Црна Гора налази међу европским државама које се суочавају с ризиком од повећања јавног дуга. Јавни дуг Црне Горе износи 2,3 милијарде евра, односно 58,84 одсто бруто домаћег производа. Ризик од повећања јавног дуга имају и Албанија, Белорусија, Хрватска, Мађарска, Пољска и Украјина.

Стање укупног дуга у ентитетима Босне и Херцеговине се погоршава. Сам дуг се повећавао у протеклих десет година, па су се, како преноси портал, на ентитетским нивоима мењали чак и закони који су одређивали горњи праг задужености како би се подизали нови кредити. БиХ је дужна шест милијарди евра, односно 41,5 одсто БДП.

Најмањи укупни јавни дуг бележе Македонија (3,4 милијарде евра, односно 38 посто БДП), те Косово и Метохија (852 милиона евра, односно 14,47 одсто БДП). Јавни или државни дуг чини новац који је држава позајмљивала како би финансирала мањак у буџетима, републичком или локалним. У извештају СБ наводи се да је глобална политичка нестабилност повећана после избора у Америци и брегзита.

- Раст несигурности у развијеним економијама могао би да има значајан утицај на трговину, спољне билансе и развојне шансе региона. Ако се ови ризици остваре, владе многих земаља, као што су Албанија, Белорусија, Хрватска, Мађарска, Црна Гора, Русија, Србија, Украјина, имаће ограничене могућности да стабилизују привредна кретања - наводи се у извештају СБ.

Извор: Курир




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.845.423 посета
Тренутно на сајту: 475 посетилац(a)