Триван: Чачак је лидер у сегменту заштите животне средине 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Триван: Чачак је лидер у сегменту заштите животне средине
Trenutno na sajtu: 357       |       Podeli:
09.06.2020 | 0 коментар(а)



Чачак - Министар заштите животне средине Горан Триван био је данас у радној посети Чачку
Министар заштите животне средине Горан Триван у радној посети Чачку, фото: ГЗС

и том приликом обишао је Трансфер станицу и Центар за рециклажни отпад, као и завршну фазу радова на санацији и рекултивацији прве зоне несанитарне депоније Прелићи. 

Ушли смо у завршетак прве фазе рекултивације несанитарне депоније Прелићи, у којој је министарство учествовало са 35 милиона и град Чачак са нешто мање од девет милиона динара, а очекивања су да ће до краја јуна та прва фаза бити завршена. На реду је доношење одлуке о извођачу за другу фазу у коју ће укупно бити уложено 83 милиона динара, од републике 67 и град ће определити 16 милиона”, казао је градоначелник Чачка Милун Тодоровић и додао да ће град Чачак бити прва локална самоуправа на територији РС која ће имати затворену несанитарну депонију.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић, фото: ГЗС

“Такође оно што смо радили јесу планови за фабрику за пречишћавање отпадних вода што је огроман пројекат, од шведске агенције СИДА град је за пројектну документацију добио 350 000 евра, ове године завршава се плански акт којим ће се уредити да неће бити неопходно да се ради урбанистички пројекат, шпанска Ептиса ради студију и када будемо имали дефинисан и усвојен плански акт, можемо одмах аплицирати за оно што нас очекује, а то је око 23 милиона евра за за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода”, истакао је Тодоровић и додао да ће то бити огроман еколошки пројекат целог региона, а не само Чачка.

Градоначелник је информисо министра Тривана да је заједно са министарством дат ветар у леђа удружењу горана и да је у последње четири године засађено 3 300 стабала на градском и сеоском подручју.

“Настављамо даље правећи зелене оазе у селима и у граду. До краја године очекује нас уређење новог парка у Атеници код цркве св. Марине у вредности од око 65 милиона динара”, рекао је први човек града Чачка.

Министар Горан Триван је истакао да је Чачак један од водећих градова у Србији када је у питању бављење свим сегментима заштите животне околине, што је резултат озбиљног рада већ годинама уназад.

“Већина локалних самоуправа мора да буде свесна да је за сваки пројекат неопходно да се прво уради пројектно – техничка документација, а град Чачак управо то има и зато спада у средине којима треба помоћи, због тога што руководство овде зна шта хоће и шта и како треба да се ради што је видљиво на сваком кораку”, рекао је Триван и нагласио да је град Чачак све започето привео до краја.

Министар је истакао да без бриге о отпадним водама и без решавања питања система за прераду отпадних вода, а Србија мора да их изгради 350, се не може рачунати да ће Србија имати здраву средину.

“Зато што отпадне воде утичу на све, на земљиште, храну, подземне воде, пијаћу воду и тај процес мора да се заврши у Србији, али пре тога мора да се започне. Што се тиче тих пројеката ту смо у великом проблему последњих 10 година, а Чачак то успешно ради и због тога и јесмо у овом граду, да бисмо покренули и остале локалне самоуправе да снажније и брже иду у те процесе”, рекао је Триван.

Министар заштите животне средине Горан Триван, фото: ГЗС

Он је прецизирао да су остала решавања опасног отпада, али и квалитета ваздуха који превасходно зависи од електропривредних и електроенергетских капацитета али и индивидуалних ложишта којих у Србији има око милион.

“Србијагас ће на темељу онога што смо већ покренули као владина комисија за ваздух, дати могућност прикључивања на гас на 36 рата чиме ће грађанима значајно олакшати”, тврди министар.

Он је нагласио да је такође важно пошумљавање и да је задовољан оним што је видео у Чачку, нарочито када је реч о урбаном пошумљавању.

 

 

Глас западне Србије

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


cacak ekologija goran trivan projekti

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.472.146 посета
Тренутно на сајту: 358 посетилац(a)