Младунче видре појавло се на Јелици 


У Србији данас претежно сунчано и топло, температура до 22 степена              Борин аманет - почиваћу заувек у Чачку, спремите Плави воз              Први пуњач електричних аутомобила у Горњем Милановцу постављен у селу Леушићи              Тежак удес у Узићима код Пожеге, жена погинула, два мушкарца повређена              Старији мушкарац подлегао повредама задобијеним у удесу у Узићима             

 


Младунче видре појавло се на Јелици
31.01.2023 | 1 коментар(а)



Чачак - Мештане села Јежевица подно планине Јелице, а у близини истоименог манастира изненадила је незвана,
Фото:РИНА

али љупка гошћа која је веома брзо побрала све симпатије и постала миљеница. Прво су зачули оштар писак, а недуго потом и угледали младунче видре. Оно што је било изненађење јесте њена питома природа.

- У близини манастира Јежевица постоји и један угоститељски објекат и наша комшиница Данијела ју је прва угледала. Била је код ње у кафани, а онда ју је она однела и испустила у реку јер је то њено природно станиште. Међутим, изненађењу није било краја јер се видрица вратила следеће јутро и ту је спавала седам дана, шетала по плочицама. Била је јако питома, сви су је мазили, каже за РИНУ мештанка Наташа Вујашевић.

Након што се у близини насељеног места појавило младунче, становници који живе у Јежевици потрвдили су да су видјали и родитеље ове младе видре у близини реке која је богата рибом и рачићима чиме се ове хитре животиње најрадије хране. Ипак, након сушног периода повукле су се на вишу надморску висину јер је водостај већи, а самим тим има и више хране за њих.

- То да на Јелици живе видре само је још један показатељ да ће ова наша предивна планина са правом бити заштићена као предео изузетних одлика.Видра је угрожена и строго заштићена врста у Србији, и сваки сачуван или спасен примерак је немерљив. Зна се да видре настањају само чисте реке, а наша је управо таква. Осим видри, овде се могу видети и веома ретки примерци корњача и лептира, прича Наташа.

Планина Јелица чини природну границу између Драгачева и чачанске котлине у северозападном делу, где прелази у Овчар планину, а у југоисточном делу се надовезује на подручје Пекчанице. Захваљујући свом релативно изолованом положају, подручје које се предлаже за заштиту спада у зоне очуване природе и специфичан је склоп биолошке, геолошке и предеоне разноврсности и културно-историјског наслеђа.

 

 

ГЗС/РИНА








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (1)

  • Ramamti Ezer      | 31.Jan 2023.23:27 h

    Divna vest nakon poplave užasa, tragedija i besmisla. Uskoro će ova i druge životinje moći da žive na ovoj planeti pored ljudi. I to u rajskim uslovima. Bog je to davno obećao, a on ne može da laže.



  •  















     


     

    © Глас Западне Србије
    Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
    060 5000 150, 032 347 001

    Импресум

    Статистика сајта:
    Прес: 140.052.572 посета
    Тренутно на сајту: 117 посетилац(a)