Поскупљење јестивог уља: Литар зејтина 200 динара 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Поскупљење јестивог уља: Литар зејтина 200 динара
Trenutno na sajtu: 381       |       Podeli:
08.10.2021 | 0 коментар(а)



Цена литарске флаше рафинисаног сунцокретовог уља премашила је 200 динара

и у појединим великим трговинским ланцима достиже 225 динара.
Од почетка прошле до краја јула ове године зејтин је, према подацима званичне Потрошачке корпе, поскупео за 45 одсто, а за просечну плату сада можемо да купимо 84 литра мање него годину дана пре.

Сунчица Савовић, директорка "Жита Србије", евентуалну стабилизацију цена не треба очекивати пре завршетка жетве у Русији и Украјини, које су највећи светски произвођачи, и пре доспећа нових количина уља на светско тржиште.

У великим трговинским ланцима цене јестивог сунцокретновог уља се крећу од 164,99 динара, колико кошта најјефтиније паковање под ознаком трговачке робне марке, па све до 224,99 динара, колико достиже цена познатих произвођача зејтина.

У трговинама и даље важи правило да оно што је јефтиније код једних – код других је скупље. На сваком продајном месту најјефтинија је трговачка робна марка и те цене се тренутно крећу од 164,99 динара до 189,99 динара за литар, већ у зависности од конкретног трговинског ланца.

Према званичним подацима о вредности Потрошачке корпе, коју редовно објављује Министарство трговине, туризма и телекомуникација, литар уља је поскупео са 121,81 динар, колико је вредео у јануару 2020. на 176,76 динара, према последњим доступним подацима за јул 2021. То је поскупљење за 45 одсто.

Када се погледа обрачун колико уља може да се купи за просечну плату, званични подаци казују – чак 84 литра мање него годину дана пре.

Стабилизација цена је могућа тек после бербе, односно жетве, која још није завршена.

„Жетва сунцокрета није готова ни у Русији, ни у Украјини, а то су две земље које су највећи светски произвођачи. Биће окончана почетком новембра. А, тек након тога, јер је потребно неко време да се тај сунцокрет преради и уље доспе на светско тржиште могуће је очекивати евентуалну стабилизацију цена“, каже Сунчица Савовић.

Она указује да, поред тога, треба имати у виду да је цена сирове нафте протекле седмице била на највишем нивоу у претходне три године.

„То донекле има утицаја и на раст цена јестивих уља. И цена палминог уља је у порасту“, истиче Савовић.

 

 


ГЗС/Н1




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


ulje jestivo cena poskupljenje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.170.923 посета
Тренутно на сајту: 382 посетилац(a)