Интелектуалци спашавају Бошка од добоша? 


Danas razvedravanje i prestanak padavina              Todoroviću uručeno prestižno priznanje najboljjeg gradonačelnika u Srbiji, Vučiću specijalna nagrada !              Todorović: Nagrada je obaveza da radimo još bolje             

 
Интелектуалци спашавају Бошка од добоша?
Trenutno na sajtu: 382       |       Podeli:
08.02.2019 | 0 коментар(а)



Пријепоље - Меморијални комплекс „Бошко Буха“ на Јабуци код Пријепоља је крајем јануара

стављен „на добош“. Међутим, део јавности се противи распродаји овог важног симбола борбе за слободу и некадашњег друштвеног развоја, са којим продајемо и „племените идеје пацифизма, антифашизма и борбе за правду и једнакост“.

Спомен-дом „Бошко Буха”, дрвени објекат Музеја пионира и омладине, Дом културе с павиљонима, некадашњи хотел и земљиште на којем се налазе ови објекти су као део Угоститељско-туристичког предузећа „Путник” из Пријепоља стављени на продају заједно са другом имовином ове фирме у стечају.

Агенција за лиценцирање стечајних управника је продају овог предузећа, а са њим и Меморијалног комплекса „Бошко Буха“, заказала за 28. фебруар у Београду.

Међутим, драмска педагошкиња Ивана Богићевић Леко, у јавном писму које је упућено стечаној управи „Путника“ и надлежнима у општини Пријепоље подсећа да је овај меморијални комплекс изграђен захваљујући издвајању „пионирског динара“:

Покренута је и петиција коју могу потписати сви који се противе идеји продаје овог комплекса.

„Овде је 1943. године погинуо пионир, борац и народни херој Бошко Буха“

Бошко Буха је био најмлађи носилац Ордена народног хероја у Југославији, као седамнаестогодишњи дечак, учесник Народноослободилачке борбе погинуо је на Јабуци 1943. године.

На месту његове погибије 1964. године је започета изградња комплекса који представља јединствену меморијалну целину на простору Југославије. Овај спомен комплекс код Пријепоља „указује на значај који имају деца као друштвена група у изградњи читаве заједнице“.

Најтрауматичнија искуства ратова су изгубљени животи најмлађих, а овим комплексом је СФРЈ одала поштовање деци и омладини који су своје животе дали у борби за слободу и изградњу праведнијег друштва.

Поред споменика Бошку Бухи, на Јабуци се налази и осам биста југословенских пионира-партизана, међу којима су и постхумно одликоване народне херојине и хероји: Лепа Радић, Вера Мишчевић, Мате Блажина, Сава Јовановић Сирогојно.

Осим што је комплекс изграђен „пионирским динаром“, сам споменик је направљен на основу идејног решења девојчице Јадранке Берић која је учествовала на конкурсу заједно са више од шест хиљада пионира из целе Југославије.

Пропадање система и комплекса

Дом културе, Дом пионира и омладине Југославије и Спомен дом Бошко Буха, као део овог комплекса на Јабуци, замишљени су као центар за образовање и рекреацију деце и омладине. Место за екскурзије и едукативне и стваралачке програме које су сама деца Југославије изградила – тиме се отвара и питање да ли ове објекте смемо да продајемо или их је потребно обновити како би и даље служили новин генерацијама.

Комплекс никад није реновиран и кроз деценије пропадања су полако гушене и његове активности. Међутим, зграде и даље нису толико девастиране да се не би могле обновити улагањем од стране државе и општине Пријепоље.

 

Машина.рс / ПП Медиа / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


prijepolje bosko buha prodaja jabuka

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.366.986 посета
Тренутно на сајту: 383 посетилац(a)