Сибирска плаворепка први пут виђена у Србији, орнитолози је пронашли на Тари 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Сибирска плаворепка први пут виђена у Србији, орнитолози је пронашли на Тари
Trenutno na sajtu: 456       |       Podeli:
08.10.2020 | 0 коментар(а)



Бајина Башта – Током редовног праћења сеобе и прстеновања птица на планини Тари ухваћена

је нова врста птице за Србију, а ради се о сибирској плаворепки (Tarsiger cyanurus).

Ова врста је веома редак гост у карпатском басену и до сада је хватана свега неколико пута у Словенији, Мађарској, Румунији.

„Орнитолози Ненад Спремо и Дејан Ђапић ухватили су један млади примерак ове прелепе птичице у орнитолошку мрежу. Још увек се не зна одакле је по први пут стигла у наше подручје. Претпостваља се да је залутала или да су је донели ветрови. Током претходних година прстеновано је неколико хиљада птица, али је ово најзанимљивија врста која је до сада регистрована“, рекао је за РИНУ Ранко Милановић из НП Тара.

Птица је ухваћена приликом редовног мониторинга и прстеновања, која већ неколико година заједно реализују биолози НП Тара и орнитолози Природњачког музеја из Београда и Друштва за заштиту и проучавање птица.

На Тари се налази 10 гнездећих парова сурог орла, Фото: Предраг Костин / НП Тара

„На Тари је до сада регистровано око 140 врста птица. Станиште је и изузетно ретких врста, попут сурог орла, а овде се може пронаћи око 10 гнездећих парова. Примећене су и дугорепа сова, као и мала сова величине око 15 центиметара која је најмања је у Европи“, рекао је Ранко.

Дугорепа сова једна од ендемских врста, фото: Марко Јанковић / НП Тара

Природно станиште сибирске плаворепке јесу земље Русија, Монголија, али се може видети и у Јапану, Кореји и Кини. У Европи су њена гнежђења потврђена само на крајњем истоку Финске.

Током сеобе ретко се бележи у Европи, с обзиром да зимује у југоисточној Азији и индијском подконтиненту.

 

РИНА / ГЗС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


bajina basta tara ptice sibirska plavorepka

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.761.944 посета
Тренутно на сајту: 455 посетилац(a)