Потписан уговор између Института за воћарство и Министарства пољопривреде 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Потписан уговор између Института за воћарство и Министарства пољопривреде
Trenutno na sajtu: 435       |       Podeli:
15.12.2017 | 0 коментар(а)



Чачак - Институт за воћарство у Чачку и Министарство пољпривреде, потписали су

уговор чиме је озваничен почетак комерцијалане произвoдње највиших категорија сорти виламет, са циљем да се за две године обезбеде довољне количине садног материјала како би се задовољиле потребе тржишта.

Директор Института за воћарство Милан Лукић, изјавио је да је велики проблем за српске малинаре недостатак квалитетног садног материјала и да ће сарадњом са ресорним министaрством бити решен.

"То је прозводња садног материјала у лабораторијским условима, где ће на било који начин бити избегнута могућност заразе. Такав материјал ослобођен је вирусних и бактеријских обољења, а самим тим добија се највиша категорија садног материјала", изјавио је Лукић.

Лукић истиче да је неопходно око 20 хектара матичних засада малине сваке године како би се задовољиле потребе за заснивањем нових засада малине.

“Пре пар година започели смо са клонском селекцијом и сертификацијом сорти виламет и микер. Наш циљ је да кроз процес клонске селекције и сертификације обезбедимо изузетно квалитетан садни материјал, тако да произвођачи неће имати потребу за увозним садницама, јер ће моћи код нас да добију квалитетан садни материјал”, изјавио је Лукић.

Да је процес сертификације започет 2005. године, када је и створен основни материјал, односно кандидат клонови, потврђује Алексаднар Лепосавић, научни сарадник института.

Александар Лепосавић, фото: Глас западне Србије

"У процесу стварања је основни материјал од кога ће се производити сертификовани. На тај начин смањиће се увоз и побољшати квалитет садног материјала", истакао је Лепосавић.

Виламет је и даље једна од најзаступљенијих и најтраженијих сорти малине код српских пољопривредника, а без обзира на целокупну ситуацију у српском малинарству ове године, Лукић каже да је интересовање за саднице ове воћке, на опште изненађење је и даље велико. Све саднице микера су распродате, а саднице виламета су при крају.

Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.501.172 посета
Тренутно на сајту: 436 посетилац(a)