Луковић: Епидемија од 10. јула иде узлазном путањом, али се очекује да буде тишег карактера 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Луковић: Епидемија од 10. јула иде узлазном путањом, али се очекује да буде тишег карактера
Trenutno na sajtu: 762       |       Podeli:
24.08.2021 | 0 коментар(а)



Чачак - Од 10. јула епидемиолошка крива иде узлазном линијом, а према проценама, они који су били позитивни
Др Михаило Луковић, руководилац Радног тима, фото: ГЗС

и којима је тест био између 3 и 5 одсто, почетком августа скочио између 8 до 13одсто  и држао се све време, да би јуче тај проценат достигао нешто више од 20 одсто, рекао је Михаило Луковић, руководилац Радног тима за праћење ширења вируса корона.

„То је очекивано, људи су се вратили са летовања, поново се оформили колективи, људи се групишу на радним местима што је и нормално да порасте број позитивних. Примећено је да међу оболелима има људи који су вакцинисани, то на неки начин мало збуњује, али добра је чињеница да они оболевају, али не у великом броју и пролазе кроз блажу клиничку слику”, појаснио је Луковић.

Он је објаснио да тренутно у болници има 14 или 15 оних који су вакцинисани, али су релативно коректне клиничке слике, тако да јако мали број њих дође до респиратора, заправо до респиратора долазе они који нису имунизовани.

Све институције изузетно коректно своју динамику рада прилагођавају збивању на терену када је епидемиолошка ситуација у питању. Дом здравља је отворио два пункта за преглед ковид болесника, сад ће у контејнеру радити брисеве, сви сходно потребама збрињавају оболеле.

„Прогноза је и даље тешка, према тренду оболевања ми смо превидели крај друге недеље да ће болнички капацитети да се мало прошире, међутим то се преноси на трећу недљу, можда ће крајем ове морати да се прошири. Све службе које су укључене, одрадиле су све оно што је требало. У овом тренутку имамо ситуацију у кампу у Улцињу коју пратимо и у вези са тим понашаћемо се у складу са потреебама. Надам се да овај епидемијски талас неће имати онај обим, нити ону тежину, који је био јесенас и зимус”, објаснио је др Луковић.

Другу вакцину примило је 45 000, увелико грађани примају трећу дозу. С обзиром на то да је скоро 70% људи дошло у контакт са вирусом то гарантује да ће епидемија имати један тиши карактер.

Када је у питању трећа доза вакцине, тренутно је на располагању Фајзер и кинеска. Питања око тога која вакцина као трећа, не постоји још увек јединствен став, није грешка ако се прими било која.

„Мој став је да се прими она вакцина као и претходнма два пута, то је само моје мишљење, а не званично онога ко даје стручну методолошку препоруку. Мишљења сам да сви здравствени радници буду имунизавони, а ко неће нека напусти посао, неки не само што неће да приме вакцину, него и агитују против тога што није допустиво”, казао је Луковић.

Др Мирослав Сретеновић, фото: ГЗС

Др Мирослав Сретеновић каже да је болница је цело лето радила, ни један дан није била без ни једног оболелог, долазило је до нека два до три пацијента, али како се сада повећава број инфицираних па самим тим и пријеми почињу да расту.

„У болници је тренутно збринуто 29 ковид пацијената, сви су на грудном одељењу, на том одељењу има још три четири места за могућност смештаја, па ћемо у наредним данима морати да отварамо ново одељење, предвиђено је да буде рехабилитација. Oстаје да се надамо да ће овај талас бити мањи и по броју пацијената и по тежини клиничке слике. Тренутно од ових 29 пацијенета који су смештени у болници, њих је 16 вакцинисано, 14 и ревакцинисано, али махом кинеском вакцином и махом старији људи, а с обзиром на њихове хроничне болести, логично је да ће се више и разболети, али су клиничке слике заиста слабе. Ови остали су невакцинисани и млађе особе, приметно је да млађа популација избегава вакцинацију, а имунизација је спас у борби против Ковида 19”, закључио је др Сретеновић.

ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


radni tim cacak covid 19

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.087.313 посета
Тренутно на сајту: 761 посетилац(a)